Gündem Haberleri

  İstanbul oluşumu doğru atılmış adım

  Hürriyet Haber
  11.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, İstanbul’da kurulan Suriye Ulusal Konseyi’ni (SUK) tanıyan ülkelere karşı sert önlemler alacaklarını açıklarken, AB, muhalefetin birleşmeye başlamasını “ileri atılmış olumlu bir adım” olarak niteledi.

  27 AB Dışişleri bakanı’nın Lüksemburg’taki toplantısından sızan bildirge taslağına göre, “AB, ortak bir platform üretmek için çabayı ve siyasi muhalefeti memnuniyetle karşılıyor” deniyor. Ayrıca uluslararası topluma da SNC’ye kucak açma çağrısı yapılıyor. Ancak bu açıklama, AB’nin SUK’u resmen bir muhatap olarak tanıdığı anlamına gelmiyor. Nitekim Avrupalı bir diplomat, AFP’ye yaptığı açıklamada, “Bu Libya Geçiş Konseyi’nin tanımayla aynı anlama gelmez. Fakat (Esad) rejimin kukla gruplar oluşturma girişimine karşı SNC’ye bir jest yapma ihtiyacı duyduk” dedi.
  Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Şam’ın SUK’u tanıyanlara misilleme yapacağını, yurtdışında Suriye temsilciliklerini korumayan ülkelerin Şam’daki diplomatik temsilciliklerine koruma sağlamayacağını açıklamıştı.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı