Gündem Haberleri

  İstanbul Müftülüğü önünde eylem

  Erhan TEKTEN İstanbul (DHA) - Ebubekir KARATOPRAK / ŞIRNAK, (DHA)
  03.08.2015 - 14:11 | Son Güncelleme:

  İnsan Hakları Derneği (İHD) üyesi bir grup, İstanbul Müftülüğü Müftülüğü önünde bir basın açıklaması yaparak, Habur'da bekletilen 15 YPG'linin cenazesinin ailelerine verilmesini istedi. Şırnak'ta da cenazelerin getirilmesi için içinde HDP milletvekillerinin bulunduğu bir grup oturma eylemine başladı.

  İHD İstanbul Şubesi Kadın Hakları Komisyonu bir grup kadın İstanbul Müftülüğü önünde basın açıklaması yaptı. Basın açıklaması yapıldığı sırada müftülüğün bahçesine araçların giriş-çıkışı sağlanamadı. Araç sürücüleri basın açıklaması yapan grubu korna çalarak protesto etti. Grup üyeleri korna sesleri arasında basın açıklamasını sürdürmeye çalıştı. Grup üyeleri ve vatandaşlar arasında kısa süreli bir gerginlik yaşanırken, güvenlik görevlilerinin araya girmesiyle 5 kadın yana çekilerek kapının önünü açtı. Basın açıklamasını yapan komisyon üyesi Mürüvvet Yılmaz, cenazelerin ailelerine verilmemesini protesto ettiğini söyleyerek “En temel insan hakları engelleniyor. Biz bu uygulamayı protesto ediyoruz. Sınırda bekletilen 15 cenazenin ailelerine bir an önce verilmesi gerekiyor. Bu diyaneten de, dinen de caiz değildir" dedi.

  “ŞU ANDA SINIRDA BEKLETİLEN 15 CESET DEĞİL, İNSANLIK KOKUYOR"

  Basın açıklamasının ardından konuşan, komisyon üyesi Hatun İldemir, cuma günü müftülüğe bir türlü ulaşamadıklarını belirterek “Biz bugün de geldik. Randevu talep ettik. Gittik. Yukarı çıktığımızda eğitimden sorumlu kişiyle konuştuk. 'Benim yetkim yok, Ankara'dakilerin yetkisi var. Bu bizimle ilgili değil' dedi. Bizim kılık kıyafetimiz söz konusu olduğunda, kadınların gülmesi söz konusu olduğunda, hamile kadının sokağa çıkmasına ilişkin herhangi bir şey söz konusu olduğunda bu müftülük bütün camilerde fetva verir. Bütün televizyon kanallarında fetva verir. Ama 15 insanın cesedi, bekletilirken, neden fetva vermez. Biz diyoruz ki; “Bunlar insan, bakın insan cesedi üzerinden siyaset yapmayın. Bu ülkenin değerlerini ayaklar altına almayın. Şu anda sınırda bekletilen 15 ceset değil, insanlık kokuyor. İnsanlık çürümeye mahkum ediliyor" diye konuştu
  Basın açıklamasının ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

  ŞIRNAK VALİLİĞİ ÖNÜNDE OTURMA EYLEMİ

  Şırnak'ta cenazelerin Türkiye'ye getirilmesine izin verilmemesi nedeniyle, HDP Şırnak Milletvekilleri Faysal Sarıyıldız, Ferhat Encü, Aycan İrmez ve Leyla Birlik'in de aralarında bulunduğu HDP'liler, valilik binasının girişindeki merdivenlerde oturma eylemine başladı. 100 kişilik HDP'li grubun YPG'lilerin cenazelerinin geçişine izin verilmemesini protesto eylemine yarın saat 10.00'a kadar devam edeceği bildirildi.

  Oturma eylemine katılanlar ardına konuşan HDP Şırnak Milletvekili Ferhat Encü, Vali Ali İhsan Su ile görüşene kadar eylemlerine devam edeceklerini belirterek, "Tüm çabalarımıza rağmen gerek Silopi Kaymakamlığı, gerek Şırnak Valisi, gerek İçişleri Bakanı, gerek Meclis Başkanı ve gerek hükümetin diğer yetkilileriyle yaptığımız görüşmede maalesef bugüne kadar bir sonuca ulaşamadık. Verilen karar Bakanlar Kurulu'nda onaylanmış, sözlü bir karardan öteye gitmemektedir. 8 gündür tüm seçilmişlerle birlikte bu durumu protesto etmek için Cizre, Silopi'de nöbet eylemi gerçekleştirdik. Ne ahlaki, ne vicdani, ne hukuki olan bu kararı protesto ettik" dedi. Bu uygulamanın ortadan kaldırılması için defalarca aramalarına rağmen valiye ulaşamadıklarını ifade eden Encü, "Valiyi defalarca aradık fakat ne yazık ki telefonlarımıza çıkmadı. Şırnak'ta yüzde 85 oy almış bu halkın iradesini muhatap almıyor. Çünkü üstten alınmış bir talimatla kesinlikle bu cenazelerin geçirilmemesi için bir karar alınmış. Biz de bugün Şırnak'ın tüm seçilmişleriyle birlikte valiyle görüşmeye geldik. Biz randevu talep etiğimizde, 'yarın saat 10.00'da gelin' diye bizi oyalamaya yönelik bir karar içerisine girdiğini gördük. Biz de tüm seçilmişler olarak bu durumu protesto etmek için yarın saat 10.00'a kadar burada oturma eylemi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

  Etiketler: açıklama , Cenazeler , gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı