Gündem Haberleri

  İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey Eksiklerimizi göreceğiz...

  Hürriyet Haber
  14.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Hürriyet gibi büyük ve ilkeli bir gazetenin, eğitime yer ayırmasından çok mutlu oldum. Eğitimin güzelliklerinin yanında, eksikliklerinin böyle bir gazetede sergilenmesi, tüm Milli Eğitim camiasını ve bizleri sevindirir. Bu sayfa, bizlerin çalışmalarındaki eksikliği, aksaklığı ve hizmetleri duyurma yönünde de önemli bir yer alacaktır. Sayfanın, eğitimin deneyimli, ilkeli ve çizgileri her zaman yukarıya doğru giden ehil ellerde hazırlanmasından da ayrıca memnun oldum. Kendilerini bu alanda kanıtlamış usta kalemlerden çıkan eğitimle ilgili haberleri, her hafta büyük bir heyecanla okuyacağım.

  PANO

  Çocuğum Bostancı Ortaokulu'ndan mezun oldu. Bu okula girerken yabancı dil kurasında çocuğuma Almanca çıktı. Bu dille 3 yıl eğitim aldı. Şimdi buradan mezun oluyor. Ancak, çocuğuma Almanca eğitim veren lise bulmakta güçlük çekiyorum. Çevremdeki liseleri araştırdım, çocuğuma okul bulamadım. Madem, lisede Almanca eğitimi vermiyorlardı, neden Almanca'yı öğrettiler? Şimdi İngilizce eğitim veren bir liseye göndersek, çocuğum uyum güçlüğü çekecek. Bize de yeni maddi külfet gelecek. Bakanlık, bu konuda nasıl bir çalışma yapıyor?

  Kadıköy'de Almanca eğitim veren lise bulunmuyor. Bu yıl İntaş Lisesi'ne 2 kişi Almanca eğitim görmek için müracaat etti. Ancak 2 kişi ile sınıf açılmıyor. Başvuru sayısının yüksek olması gerekiyor. Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurursanız, sizi bir okula yönlendirecek. Kadıköy Bölgesi'nde Almanca eğitim verecek bir lise sınıfı açılmazsa, yakın ilçelerden birinde Almanca eğitim veren okula kaydınızı yaptırabilirsiniz.

  İki yıllık üniversite mezunuyum. Bunu 4 yıllığa tamamlamak için Anadolu Üniversitesi'ne kaydoldum. Ancak tek dersten geçtiğimiz yıl atıldım. Birinci sınava kişisel sorunlar nedeniyle giremedim. Haziran'daki ikinci sınav olan 'İktisadi Analiz Dersi'nin soru kitapçığı bulunamadı. Bu nedenle sınavda adımızı, soyadımızı yazıp, imzamızı attık ve sınava girmeden salondan ayrıldık. Şimdi girmediğimiz, sorularını görmediğimiz sınavdan başarısız olduğumuz duyuruldu. Bu haksızlık.

  Bir grup öğrenciye soru kitapçığında yanlış verilme olduğunu, bunun da teknik bir hatadan kaynaklandığını Anadolu Üniversitesi yetkilileri kabul ediyor. Ancak yetkililer, hafta sonunda öğrencinin sınava girebileceğini, bu sınavdan da başarısız olması halinde tekrar bir sınav daha yapılacağını açıkladılar. Yetkililer, öğrencinin haklarının aynen korunacağını belirttiler.

  Çocuğum Lise 2'de matematikten son sınıfa borçlu geçti. Özel Belde Lisesi 3'ncü sınıfta da yine aynı derste başarısız oldu. Şu anda da Doğuş Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni kazandı. Ancak sınıfını geçemediği için diplomayı alamıyor ve üniversiteye kayıt yaptıramıyor. Bir yılı boşa mı geçecek? Üzüntü, sıkıntı içindeyiz. Perişan olduk.

  Çocuğunuz diplomayı alamadan, üniversiteye kayıt yaptıramaz.

  Maddi durumum kötü. Üniversite öğrenimi tamamlamak için ya burs almalıyım ya da ders vermeliyim. Her ikisi için de yardım istiyorum.

  Hem burs, hem de ders almak isteyenler, bize başvurdukları takdirde size ulaşır, bu talepleri iletiriz.

  Mektup, telefon, faks ve

  e-mail'inizi bekliyoruz

  Tel: 0212 / 677 03 68

  Faks: 0212 / 677 03 28

  e-mail: acandabak@hurriyet.com.tr

  Adres: Hürriyet Gazetesi

  Eğitim Sayfası

  Medya Towers, Güneşli-34544

  İSTANBUL


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı