Gündem Haberleri

  İstanbul kara teslim

  Hürriyet Haber
  04.01.2002 - 10:52 | Son Güncelleme:

  İstanbul kara uyandı. Trafik felç oldu, vapurlar sabah saatlerinde çalışmadı, uçak seferleri durduruldu. Okullar 1 gün tatil edildi.


  ANA ARTERLER KAPALI

  İstanbul`u etkisi altına alan yoğun kar yağışı nedeniyle kentteki ana arterler ile çevre yollarında ulaşımın güçlükle de olsa sağlandığı, ara yolların ise büyük bölümünün kapalı olduğu bildirildi.

  Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü yetkilileri, sabah saatlerinden itibaren İstanbul`u etkileyen kar yağışının, kentte trafiği büyük ölçüde aksattığını kaydettiler.

  Kar yağışı ve buzlanma nedeniyle ana arterler ile çevre yollarındaulaşımın güçlükle de olsa sağlandığını ifade eden yetkililer, ara yolların ise büyük bölümünün kapalı olduğunu bildirdiler.

  Yetkililer, Büyükçekmece-Beylikdüzü bağlantı yolunda araçların zincirli olsalar dahi rampayı çıkamadığını ifade ederek, vatandaşları bu yolu kullanmamaları konusunda uyardı.

  VALİ ÇAKIR: EVDEN ÇIKMAYIN
  İstanbul Valisi Erol Çakır, devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle vatandaşların, zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamaları tavsiyesinde bulundu.

  Zincirsiz özel araçların ana arterlere çıkmalarına izin verilmeyeceğini belirten Çakır, şunları kaydetti:

  ``Vatandaşlarımızdan kendi evlerinin, işyeri sahiplerinden kendi işyerlerinin, tüm resmi kuruluşlarımızdan da kendi çalıştıkları mekanların önlerini ve yakın çevrelerini temizlemelerini bekliyoruz. Bu konuda, resmi kuruluşları talimatlandırdık. Vatandaşlarımızın zorunlu olmadıkça evlerinden çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Belediyelerimiz, halkımızın yeme, içmeihtiyaçlarının karşılanması ve ısınma ihtiyaçlarının kesintisiz sağlanması için gayret sarfedecekler.``

  Vali Çakır, 3 gün süreceği belirtilen kar yağışının en az hasarla atlatılabilmesi için çalışacaklarını ifade ederek, ``Bu, bir anlamda doğal afet durumu. Hayatı felç eden durum. Bu nedenle tüm İstanbullular, bunu birlikte göğüslemeliyiz`` dedi.

  İstanbul`da yoğun kar yağışı nedeniyle ``kriz yönetimine geçildiğini`` belirten Çakır, karayolu ve şehir içi yollarda büyük ölçüde yaşanan kesikliğin sürdüğünü, deniz ulaşımının hala yapılamadığını bildirdi.
  Sabah saatlerinden itibaren kentte çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası da meydana geldi.

  Bu arada, Esenler`deki Büyük İstanbul Otogarı`ndan bu sabah planlıolarak hareket edecek olan şehirlerarası yolcu otobüslerine, sadece zincir takmaları halinde otogardan çıkış izni veriliyor.

  Otogar yetkilileri, yolcuların Esenler`e ulaşamaması nedeniyle, şehirlerarası otobüslerin yarıdan fazlasının yola çıkmadığını kaydettiler.Öte yandan, TDİ Şehir Hatları İşletmesi vapurları ile İETT otobüs seferlerinin yapılamaması nedeniyle Avrupa ve Anadolu yakaları arasındaki ulaşımda vatandaşlar, Üsküdar-Beşiktaş ve Üsküdar-Kabataş hattında çalışan büyük yolcu motorlarını kullanıyor.

  ZİNCİR UYARISI

  Bu arada, İstanbul Emniyet Müdürü Hasan Özdemir, sabah saatlerindebaşlayarak etkisini sürdüren yoğun kar yağışı nedeniyle, emniyet müdüryardımcıları, şube müdürleri, ilçe emniyet müdürleri ile sivil ekipleri de trafiğin düzene sokulması için göreve çağırdı.

  Telsiz anonsu ile tüm ekiplerin vatandaşlara yardımcı olmasını isteyen Özdemir, ``Zincirsiz araçların yola çıkmaması`` için de, basınkuruluşları aracılığıyla vatandaşların uyarılmasını istedi.

  KARAYOLLARI EKİPLERİ ÇALIŞIYOR.

  Karayolları 17. Bölge Müdür Vekili Asım Öztürk, kar yağışının sabah saatlerinde, herkesin işine ve okuluna gitmek üzere yollarda olduğu bir anda yoğunlaşması nedeniyle sıkıntı çektiklerini belirtti.

  Trafik yoğunluğu olduğu için tuzlama çalışmalarını güçlükle sürdürebildiklerini anlatan Öztürk, araçlarının zaman zaman trafik polislerinin yardımıyla ve ters yollara girerek çalıştıklarını ifade etti.

  Bazı yerlere halen ulaşamadıklarını ve açtıkları bazı yolların hemen ardından yeniden kapandığını da kaydeden Öztürk, E-5 Karayolu`nun Haliç çıkışı ile Altunizade civarı ve Zincirlikuyu rampasında sıkıntıları bulunduğunu belirtti.

  TEM otoyolunun, yoğunluk yaşanmasına rağmen daha az sorunlu olduğunu belirten Öztürk, vatandaşlardan, mümkün olduğunca özel otomobilleriyle yola çıkmamalarını, yolda kalan araçlarını da mutlaka emniyet şeritlerine çekmelerini istedi.

  Öztürk, Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde ise trafiğin yavaş da olsa işlediğini ifade etti.

  KÖPRÜLERDE TUZLAMA ÇALIŞMASI

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Trafik Şube Müdürlüğü Kriz Merkezi`nden alınan bilgiye göre, Boğaziçi Köprüsü`ndeki tuzlama çalışması nedeniyle az sayıdaki zincirli araç yavaş olarak ilerliyor.

  Köprüdeki tuzlama ve trafiğin çok yavaş ilerlemesi, bağlantı ve çevre yollarda yoğun bir trafiğe, bazı yerlerde de kilitlenmeye yol açtı.

  Yetkililer, tuzlama çalışmasının ardından yeni bir kar fırtınasının olmaması halinde Boğaziçi Köprüsü`ndeki trafiğin ancak yavaş olarak akışının devam edebileceğini bildirdiler.

  Bu arada, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ile İstanbul`un tüm tali yolçıkışları ve ana yol bağlantılarında trafikteki yoğunluğun hala sürdüğü ifade edildi.

  OKULLAR TATİL EDİLDİ

  İstanbul Valisi Erol Çakır, ildeki ilk ve orta dereceli okulların yoğun kar yağışı nedeniyle bugün tatil edildiğini bildirdi.

  Vali Çakır, sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışının trafiği olumsuz etkilediğini kaydetti. Çakır, çocukların can güvenliği için il genelindeki ilk ve orta dereceli okulların tatil edildiğini söyledi.

  Öte yandan, İTÜ, Bahçeşehir, Haliç ve Galatasaray Üniversitesi`nde de, bugün itibariyle eğitime ara verildiği bildirildi.

  ÜNİVERSİTELERDE DERS PAYDOS

  İstanbul`da yoğun kar yağışı nedeniyle Kültür, Doğuş, Bilgi, Yeditepe, Mimar Sinan ve Boğaziçi üniversiteleri tatil edildi. Kültür Üniversitesi`nde, yarın da öğretim yapılmayacağı duyuruldu.

  UÇAK İNİŞ KALKIŞLARI KONTROLLÜ

  Devlet Hava Meydanları İşletmesi`nden (DHMİ) alınan bilgiye göre, Atatürk Havalimanı`nda görüş mesafesi bir kilometreye kadar düşerken, apronda kar kalınlığı da 10 santimetreyi buldu.

  Yetkililer, uçakların iniş ve kalkış yaptığı pistte düzenli aralıklarla frenleme ve buzlanma ölçümleri yapıldığını ve pistin sürekli yapılan çalışmalarla açık tutulmaya çalışıldığını kaydettiler.

  Şu an için uçakların iniş ve kalkışlarına kontrollü şekilde in verildiğini belirten yetkililer, bu nedenle rötarlerin yaşandığını ifade ettiler. Yetkililer, piste sürekli kar temizleme araçlarıyla çalışmaların sürdüğünü, ayrıca buzlanmayı önleyici ``depetinol`` adlı madde kullanıldığını da söylediler.

  Bu arada, Türk Hava Yolları`nın sabah saatlerinde Atatürk Havalimanı`na inmesi gereken Malatya ve İzmir`den gelen uçakların pist şartlarının uygun olmaması nedeniyle Sabiha Gökçen Havalimanı`na indiği bildirildi.

  VAPURLAR ÇALIŞMAYA BAŞLADI

  İstanbul'da sabah saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı nedeniyle iptal edilen Şehir Hatları İşletmesi vapur ve İstanbul Deniz Otobüsü seferleri başladı.

  Sabah saatlerinde iptal edilen Şehir Hatları İşletmesi`nin vapur seferleri, saat 12.30`dan itibaren tekrar başladı. Yetkililer, arabalı vapur da dahil olmak üzere seferlerin normal yapıldığını ve herhangi bir problem olmadığını söylediler.

  İstanbul Deniz Otobüsleri`nin Kartal-Yalova, Yenikapı-Yalova, Bostancı-Bakırköy, Kadıköy-Eminönü/Karaköy ile Eminönü-Üsküdar deniz otobüsü seferleri de başladı.

  İETT ve tramvay seferlerinin de hava şartlarının elverdiği ölçüde devam ettiği bildirildi.  


   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı