Gündem Haberleri

  İstanbul faciadan döndü

  A.A
  23.08.2006 - 14:17 | Son Güncelleme:

  İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan ve dümeni kilitlenen Barbuda bandıralı kuru yük gemisi, Üsküdar İskelesi'ne yaklaşık 30 metre kala durabildi.

  Karadeniz'e çıkmak üzere Boğaz'dan geçiş yapan “Prenses Aba” adlı kuru yük gemisinin dümeni, Üsküdar açıklarına geldiği sırada arızalandı.

  Dümeni kilitlenen gemi, Üsküdar Vapur İskelesi'ne doğru sürüklenmeye başladı.

  Bu sırada Eminönü-Üsküdar seferini yapan ve yolcularını indiren ”Kızıltoprak” vapurunun kaptanı durumu fark ederek, iskele görevlilerinden, yolcuların daha hızlı karaya çıkartılmasını, ancak panik yapılmamasını istedi. Vapur, yolcuların inmesinin ardından iskeleden ayrıldı.

  Ancak, kuru yük gemisini gören bir yolcunun, görevlilerin uyarılarına rağmen kendisini denize attığı, bu kişinin daha sonra kurtarıldığı öğrenildi.

  Kuru yük gemisi ise kendisine refakat eden Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bağlı römorkörlerin de müdahalesiyle iskeleye yaklaşık 30 metre kala durabildi.

  Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürü Kaptan Salih Orakçı,  şu bilgileri verdi:

  “Gemi, Barbuda bayraklı Prenses Aba isimli gemi. Tuzla'dan Kerçe'ye gidiyor. Üsküdar civarında dümeni arıza yapıyor. Bu gemilerde ikinci dümen vardır, kaptan hemen ikinci dümeni devreye sokuyor. Zaten geminin kılavuz kaptanı var. Ayrıca gemiye eşlik eden römorkörlerimiz var. Onlar hemen müdahale ettiler. Gemi, Ahırkapıda tamir ve bakıma alındı.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı