Gündem Haberleri

  İstanbul Emniyeti'nden işkence yalanlaması

  A.A
  23.10.2008 - 22:08 | Son Güncelleme:

  İstanbul Emniyet Müdürlüğü, bugün basında yer alan işkence ve kötü muameleye ilişkin haberlerin “gerçeği yansıtmadığını” bildirdi.

  Emniyetten yapılan açıklamada, bugün 2 gazetede, “İşkence ve kötü muamele tarih olacak derken, kimlik kontrolleriyle birlikte iddialar yeniden alevlendi” ve “Şehirler arası işkence” başlığı altında haberlere ver verildiği kaydedildi.

  Bu haberlerin “gerçeği yansıtmadığı” belirtilen açıklamada, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü görevlilerinin, adli makamdan alınan izin çerçevesinde 20 Ekimde saat 12.00 sıralarında Harem Otogarı'ndaki şehirler arası bir otobüste kimlik kontrolü yaptığı anlatıldı.

  Bu sırada otobüsteki bazı kişilerin polisin görevini yapmasını engellemek istediği, hakaret, küfür ve bölücü terör örgütü lehine slogan attığı kaydedilen açıklamada, şahısların polis memurlarını darp ettiği kaydedildi.

  Açıklamada, daha sonra otobüsten inen birkaç kişinin bölücü örgüt lehine slogan atmaya devam ettiği ifade edilerek, şöyle denildi:
  “Görevli memurlara mukavemet gösterildiğini gören vatandaşlar da bu şahıslara müdahalede bulunmuşlardır. Olay yerine gelen takviye ekiplerle şahıslar kademeli olarak etkisiz hale getirilerek polis merkezine intikal ettirilmiştir.
  Olay esnasında çevrede bulunan 4 vatandaşımız, tanık olarak verdikleri ifadelerde, şüphelilerin bölücü terör örgütü lehine slogan atarak, polislere saldırdıklarını, çevredeki vatandaşların da yaşananlara tepki gösterdiklerini doğrulamışlardır.”

  Yakalanan kişilerin birinin üzerinde, bir adet fişek ile sahte 100 ABD doları ele geçirildiği ve adliyeye sevk edilen 8 kişiden 6'sının tutuklanarak cezaevine gönderildiği bildirilen açıklamada, şu bilgeler verildi:
  “Şahısların yapılan incelemesinde; 4'ünün Kaçakçılığın Men ve Takibine Dair Kanuna muhalefet, dolandırıcılık, resmi belgede sahtecilik, iflas, tekel kaçakçığı, elektrik hırsızlığı suçlarından kaydı olduğu görülmüştür.
  Olay esnasında görevli memurlarımızdan birisinin ayağı, diğerinin sağ el serçe parmağında çatlak olmak üzere, toplam 5 memurumuz çeşitli yerlerinden yaralanmışlardır.”

  Açıklamada, Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğünce geçen ay bu kapsamda yapılan uygulamalarla, gasp, terör ve hırsızlık gibi suçlardan aranan 254 kişinin yakalandığa, 9 çalıntı otomobilin ele geçirildiğe, bu ay ise 202 kişinin yakalandığı ifade edildi.

  ŞİŞLİ'DEKİ OLAY

  Başka bir gazetenin de aynı başlık altında verdiği diğer bir haberde, benzer bir olayın 2 hafta önce Şişli'de yaşandığından bahsedildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:
  “7 Ekim 2008 günü Mecidiyeköy durakları girişinde yapılmak istenilen kimlik kontrolünde çevredekilerin duyabileceği yükseklikte bağırarak terör örgütünün propagandasını yapan ve görevli polis memurlarının görevini engelleyen şahıs, bir grup vatandaşın fiili hareketlerle cevap vermesi üzerine olay yerinden uzaklaştırılarak polis merkezine götürülmüştür.
  Şahsın yapılan incelemesinde; terör örgütüne üye olmaktan 2 adet 'yakalandı' kaydının bulunduğu görülmüş, sevk edildiği adli makamca tutuklanmıştır.”

  Kimlik kontrollerinde başarılı sonuçlar elde edildiği kaydedilen açıklamada, “söz konusu gazetelerin bu uygulamaların kaldırılması konusunda gösterdikleri gayret ve amacın ne olduğunun anlaşılamadığı” vurgulandı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı