Gündem Haberleri

  İstanbul devlet gibi

  Hürriyet Haber
  16.07.2012 - 17:40 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, NTV’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. İşte Topbaş’ın konuşmasından satırbaşları;

  Bizim özellikle FSM'deki KGS'de farklı gişe çok ciddi etkiliyordu. Sayın müsteşarla görüştüm. Bizim de talebimiz oldu ücretsiz olması için. Ben sayın başbakanımıza teşekkür ediyorum. Günde 1 trilyona yakın bir kayıp olacak. Onu özellikle söyleyeyim. Ama biz ne kadar önlem alırsak alalım, kentli şehirli İstanbul’da yaşayanlar bize yardımcı olmalı.

   

  Bizim yeni önlemler sayesinde altı gişe yapabilirsek buradaki birikmeye çözüm bulabiliriz. Bu sefer geriye doğru şişer. Bunların önlemini almamız lazım. Ben başkasının görevidir demiyorum. Yöneticiler olarak halkımızı rahat ettirmemiz gerek.

   

  Neden hep yaz aylarında bu onarım işlemi yapılıyor?

   

  Kışın da yaptığımız zaman okullar var, öğrenciler var. Yazın kentin durumu azalmış durumu var. Tabiî ki asfalt işiyse soğukta yapamazsınız. Yazın bu çok daha rahat. O yüzden tercih ediliyor. Ramazan nedeniyle tatil yapıp hemen gelenler var. Buradaki esas önlem vatandaşın tedbirleri ve bize desteğidir.

   

  Bir kent bilgilendirmesi çok önemli. Bizim radyo tv kurmamız mümkün değil. Trafik Komite Merkezi'miz dünyada sayılı merkezlerimizden biri. Biz şimdi bir paket tarzında tüm radyo ve tvlere vermek istiyoruz. İsteyen alacak.

   

  İstanbul'u bir devlet olarak görmek lazım. Buradaki yönetimde sistemleri kurgularken farklı farklı alanlar var.

   

  Koordineli çalışma burada önemli. Kriz masası oluşturmuştuk. Bazı tedbirler ve uyumlar yapılması. Bu hazırlıklar tamamlandı sayılır.

   

  Benim gönlümden şu geçerdi. Bir radyomuz olsun. Devamlı anons ile devamlı kent bilgisi veren bir radyo. Sms'ler vasıtasıyla gittiğiniz güzergahı görürsünüz.

   

  Benim yine tavsiyem, cep telefonu internetten bakmak suretiyle yolları tercih etmek. Üç boyutlu navigasyon çalışmamız var. İstanbul'un elektronik haritaları yaptık. Bunlar tv, tablet araçlarda da görülecek.


  Bugüne kadar 52 katrilyon yatırım yaptık. 18 kavşak ve tüneli birlikte açacağız. Bir kentte 5-6 tane yaptıkları zaman baya başarılı diye söylenmekte. İstanbul yatırıma doymayan bir şehir. Kentin kendi coğrafyasını ele aldığınız zaman çok daha fazla yatırım gerekiyor. Üçüncü Havaalanı, iki tane şehir, Kanalİstanbul, hepsi bunlar kentte yeni önemli olaylar.


  Bizim orada yaptığımız metrobüs hareketini sağlayan viyadüğü, Avcılar'dan sonra Beylikdüzü'ne gitmeyeceğimiz için yapıldı. Ancak Beylikdüzü'ndeki yapılanma ve talep sebebiyle, gelecekte metro yapacağız dememize rağmen oraya başladık. Büyük bir yatırım. Yaşayan trafik içinde yapıyorsunuz bunu, bu hiç kolay değil.

  Tabii ki diğerlerinde tarih koymuştuk. Bu kadar sürmeyecekti.

   

  Beylikdüzü'nde beklenti içinde olanlara kusura bakmayın diyoruz. Müteahhit tercihi yapamıyoruz. İhaleye giriyor kim gelirse o alıyor. Ben kendi yüzlerine de söyledim.

  Biz 2011 sonunda bitecekti, şimdi nereye geldi. Bitmeliydi.

   

  Biz Ramazan'a yetiştirelim istiyoruz. Buradaki viyadüğün kaldırılması gerekiyordu. Avcılar'daki kavşağın alt geçitlerini kapatırken bile neden kapatıyorsunuz deniyordu.

  Bu viyadük kaldırılırken, 70 tonluk vinçlerle kaldırılıyor. Taşeronlar, müteahhit firma, dikkat etmeniz gerekiyor. Bir tarafı kopuyor ve düşüyor. Bir işçimiz hayatını kaybetti. İstanbul'daki her olumsuz hadisede biz ciddi etkileniyoruz.

   

  Trafik kazası, trafiğin aksaması bile bizi ciddi üzüyor. Sorumlular için araştırmayı savcılık yapıyor. İnşallah tekrarı olmasın.

   

  Başbakan'ımız açıkladılar. Orası SİT alanı olduğu için oradaki yerleşimi yapıyor. Bir çalışma var. Bunun nasıl bir mimari olacağı konusunda geleneksel örneklerden esinlenerek bir çalışma da olabilir, farklı da olabilir.

   

  Sayın Başbakan'a bir yarışma tarzına da girilebilir önerisinde bulundu. Meslektaşlarımızdan bir tasarım örneği varsa, sayın başbakan'ımız buna sıcak bakar. bazı çalışma yapan gruplar var. Sayısal olarak şu kadar diyemem ama öneri yapmak isteyenler var.

   

  Arzu edilen sadece cami değil altında da belki eskiden külliye dediğimiz, başka şeyleri de barındıran bir yapı düşünülüyor.

   

  Bizim üstadımız Sinan bu işi noktalamış. Biz onun taklitlerini bile yapmakta zorlanıyoruz. Ama geleneksel cami minaremize saygı duymak, Ataşehir cami'miz şu an başarılı. Burada nasıl bir değerlendirme, önce teklifler gelmeli, öyle konuşmak lazım.

  Bir mabed yapıyorsunuz. Bunu öyle bir yere koyuyorsunuz ki bir anısal özellikte var. Geleneksel cami tarzımız da başarılı olabilir, farklı tasarım da gelebilir. Erken konuşmamak lazım.


   

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı