Gündem Haberleri

  İstanbul’dan Van’a 1 saatte gidecek

  Hürriyet Haber
  24.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İngiltere’de 2011’de tamamlanması planlanan "Bloodhound SSC" adlı süpersonik otomobil, hız rekorlarını altüst edecek.

  Tabancadan çıkan kurşunu bile sollayacak araç, 24 milyon dolara mal olacak. Saatte 1690 km hıza ulaşacak araçla, İstanbul-Van mesafesini yaklaşık bir saatte katetmek teoride mümkün.

  İlk deneme savaş pilotundan

  İNGİLİZ hız tutkunlarının kurduğu bir ekip, "Bloodhound Supersonic Car" (Kan Tazısı Ses Hızı Üstü Arabası) adlı bir otomobil geliştiriyor. 24 milyon dolar maliyetli, özel sponsorlu projenin Londra Bilim Müzesi’ndeki tanıtımını, İngiltere Bilim Bakanı Lord Drayson yaptı. Kendisi de bir hız tutkunu olan Lord Drayson, aracın, öğrencileri bilim ve mühendisliğe teşvik edeceğini söyledi. Otomobille ilk denemeyi İngiliz savaş pilotu Andy Green’in yapması bekleniyor.

  Rekor Türkiye’de kırılabilir

  Geliştirici ekip, dünyanın en hızlı kara aracı olması beklenen otomobili henüz üretmeden rekor denemesinin yapılacağı yeri aramaya başladı. Rekor için, 15 km boyunca hiçbir bitkinin bulunmadığı, son üç aydır yağmur almayan tamamen düz bir zemin gerekiyor. Ayrıca ekibin rahatça konaklayacağı bir bölge olması şart. Sekizi ABD’de, dördü Avustralya’da olmak üzere toplam 14 aday mekan belirlendi. Ekibin düşündüğü yerlerden biri de Türkiye’de.

  Jet motoru savaş uçağından

  Uzunluğu12, yüksekliği 2.7 metre. 6.4 ton ağırlığında. Gövde, karbon fiber ve titanyum alaşımı. Eurofighter savaş uçağının EJ200 jet motorunu kullanan araç, 15 saniyede 560 km hıza çıkacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı