GeriGündem İstanbul’da erken uyarı işe yaradı, bir facia yaşanmadı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul’da erken uyarı işe yaradı, bir facia yaşanmadı

İstanbul’da erken uyarı işe yaradı, bir facia yaşanmadı
refid:13587143 ilişkili resim dosyası

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce, bu yıl kışla mücadele çalışmalarında uygulanan erken uyarı sistemi, buzlanma ve dona zamanında müdahale olanağı sağladı.

İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

TÜRKİYE'DEN SİBİRYA MANZARALARI - FOTO GALERİ

KUŞ BÖYLE DONDU - FOTO GALERİ

ERZURUM'DA ÇIĞ 4 SAAT SONRA KALDIRILDI

AKDENİZ İÇİN FIRTINA UYARISI

Belediyeden yapılan yazılı açıklamaya göre, hava sıcaklığı kent merkezinde eksi 5, Silivri, Şile, Çatalca, Kilyos’ta eksi 7 dereceye kadar düştüğü İstanbul, son yılların en soğuk günlerini yaşadı. Ancak kışla mücadelede uygulanan erken uyarı sistemi, buzlanma ve don olaylarına zamanında müdahale olanağı sağladı.

Perşembe hava ısınacak

Bu sayede önemli miktarda tuz, solüsyon ve zaman tasarrufu sağlanırken, ekipler de İstanbul’da en kritik 25 noktada kurulan sistemden gelen bilgiler doğrultusunda çalışmalarını sağlıklı ve hızlı şekilde yürütme imânı buldu.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü’nün verdiği bilgiye göre, İstanbul’da hava sıcaklığı, 28 Ocak Perşembe gününden itibaren hissedilir derecede artacak. İstanbul’da kuzeyden esen kuvvetli rüzgârın bugünden itibaren etkisini kaybedeceği bildirildi.

Bir kişi donarak öldü

Öte yandan Kocaeli’nde, 12 yıldır bir pasajdaki dükkanında yalnız yaşayan Ziya Tunalı (69) donarak öldü.

Tunca buz tuttu

EDİRNE’de hava sıcaklıkları sıfırın altına düşünce, Tunca Nehri yer yer buz tuttu. Tunca Nehri’nin Sarayiçi mevkisinde Fatih Köprüsü’nün altından geçen bölümü, Tunca Köprüsü’nün olduğu kısımlar, aşırı soğuk nedeniyle dondu. Edirneli amatör balıkçılar, kayıklarını buz tutan nehirden çıkartamadı. Hava sıcaklığının eksi 11 dereceye düştüğü Kırklareli’nde de Kayalı Baraj gölü yer yer buz tuttu.

12 Türk denizci kurtarılmayı bekliyor
Mustafa BAĞDİKEN-Ergün AYAZ / DHA

KARADENİZ’in Romanya karasularında 40 gün önce fırtına nedeniyle karaya oturan Gürcistan bayraklı ‘Turgut S.’ adlı Türk armatöre ait kuru yük gemisinde 12 Türk personel, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Kuru yük gemisinin ikinci kaptanı Mustafa Ünal, su, yiyecek ve ilaçlarının tükendiğini, acilen yardım gelmezse ölebileceklerini iletti.

Doğu’da heyelan ve çığ tehlikesi
DHA

ADIYAMAN’da Yaylakonuk Bel-desi’nde 15 yolcuyu taşıyan midibüs, heyelan nedeniyle yuvarlanan tonlarca ağırlıktaki kayanın altında kalmaktan son anda kurtuldu. Midibüs şoförü Mehmet Soyoğlu, “Durmamız gerektiğini söylediğimde bazı yolcular itiraz etti. Onları dinlemiş olsam, şimdi hayatta olmayabilirdik” dedi.

Gümüşhüne’nin Torul İlçesi’nde de önceki akşam heyelan meydana geldi. Erzurum-İspir karayoluna da dün sabah çığ düştü. Yol ulaşıma kapanırken, İspir’e 35 kilometre kala Leylekboğazı’nda da çığ düşmesi sonucu yaklaşık 100 kişi araçlarında mahsur kaldı. Hakkâri’de de etkisini sürdüren kar nedeniyle Hakkâri-Çukurca kara yolunun iki ayrı noktasına çığ düştü.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle