Gündem Haberleri

  İstanbul’da binalara sadece makyaj yapıldı

  Hürriyet Haber
  04.01.2012 - 15:15 | Son Güncelleme:

  Keten İnşaat Nişantaşı’nda depreme dayanıklı binaların yeniden yapılanmasına devam ediyor. Keten İnşaat, butik inşaat bilinci ile 15 yılda 60 binayı yıkıp deprem yönetmeliğine uygun olarak yeniden inşa etti. İstanbul genelinde ise yaklaşık 100 adet binayı yıkıp yeniden inşa etti.

  Keten İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selahattin Keten, 1999 yılı depreminden sonra insanların kendi aralarında toplanarak binaların yenilenmesini istediğini ifade etti. Ancak kat mülkiyeti yasasının binaların yeniden yapılanmasında oybirliği şartı aramasından dolayı problemler yaşandığını ve ciddi yenilenmeler olmadığının altını çizdi. Keten kat mülkiyeti yasasının ciddi bir şekilde ele alınarak çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Sadece güçlendirme ile ilgili alınan kararlar yeterli değil. İstanbul’da yapılan güçlendirme çalışmaları teknolojiye uygun değil. Bu yapılar hala çok sağlıklı değil. Yenilenmeler müteahhit desteğinden çok devlet desteği ile olmalıdır” dedi.

  Kat mülkiyeti yasası değişmeli
  İstanbul’un göbeğinde sıfırdan depreme dayanıklı güçlü binalar inşa ettiklerini belirten Selahattin Keten, “Biz binayı yıkıp yeniden inşa ediyoruz. Yaptığımız iş daha maliyetli ancak deprem sonrası binada birçok can kaybının yaşanması mı daha önemli yoksa insanların bazı haklarından feragat edip bu binanın yıkılıp yerine yeniden yapılması mı?” dedi. 20 yıldır Nişantaşı ağırlıklı olmak üzere İstanbul’ un birçok bölgesinde kentsel dönüşüm projelerine imza attıklarını ifade eden Selahattin Keten, “Şu anda kentsel dönüşüm olarak tabir edilen şey İstanbul’u büyütmekten başka bir şey değil. Bir ucu İzmit bir ucu Edirne’ye dayandı şehrin. Buna kentsel dönüşüm deniliyor ama kentin merkezine yeni imarlar verilmesi, kat mülkiyeti yasasında ciddi değişikliklerin olması lazım ki, bu binaların hepsi yenilensin” dedi.

  Bina değeri yüzde yüz artıyor
  Yeniden yapılan binaların bina sahiplerine hem maddi hem manevi bir çok avantajı olduğunu vurgulayan Selahattin Keten, binaların güçlenmesinin kişilere güven sağladığını belirtirken maddi anlamda da kar sağladığını ifade etti. Katlarda eski planlamanın getirdiği kayıp alanların ortadan kalktığını, çok daha sağlam ve fonksiyonel yapıların inşa edildiğini belirten Keten, değerin neredeyse yüzde yüz arttığını vurgulayarak, “Yeni yapılar eski yapıların değerini katlıyor” dedi.
  Projelerin bir yıl içinde tamamlandığını ifade eden Selahattin Keten ayrıca bina sahiplerinin oturdukları evlerine çok yakın mesafede ev desteği de sağladıklarının altını çizdi. Keten buradaki insanların komşuluk ilişkilerinin çok güçlü olduğunu vurgulayarak,” Onları bu bölgeden uzaklaştırmadan kalacak yer desteği sağlıyoruz. Evlerini taşıyoruz. Hiçbir bedel ödemeden yapım sonuna kadar tahsis ettiğimiz uygun evde kalıyorlar. Kendi evleri tamamlandıktan sonra zevkleri doğrultusunda iç dekorasyona destek veriyoruz ve yeni evlerine taşınmalarını sağlıyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı