Gündem Haberleri

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin faaliyet raporu reddedildi

  Hürriyet Haber
  27.04.2004 - 20:53 | Son Güncelleme:

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2003 yılı faaliyet raporu, Belediye Meclisi'nde 4'e karşı 131 oyla reddedildi. Ancak, Meclis'te 4'te 3 çoğunluk sağlanamadığı için faaliyet raporu hakkında hukuki işlem yapılamayacak.

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 2003 yılı faaliyet raporu ve gündemdeki maddeleri görüşmek üzere Meclis 1. Başkan Vekili İdris Güllüce başkanlığında toplandı.

  Toplantıda faaliyet raporuna ilişkin CHP grubu adına konuşan Bahtiyar Kuru, eski Başkan Ali Müfit Gürtuna döneminin ''tamamlanmamış projeler dönemi'' olduğunu savunarak, ''Gürtuna dönemi durumu idare etme dönemi. Bu kitap da rapor olmaktan çok, albüm olarak önümüzde duruyor'' dedi.

  Raporda, 2003 yılı faaliyetlerinin net bir şekilde açıklanmadığını, bütçe denetimi yapılmasına imkan verilmediğini ifade eden Kuru, konuşmasında ağırlıklı olarak raylı sistem projelerini eleştirdi.

  Kuru, Taksim-Yenikapı arasında yapımı süren ve 450 milyon dolar ihale bedeli olan 5.2 kilometrelik metro hattına 1998'de başlandığını ve yapım süresinin 3 yıl olarak planlanmasına karşın Anıtlar Kurulu ile uzlaşma sağlanmadan başlandığı için yarım kaldığını söyledi.

  Bu hat için şimdiye kadar ne kadar para harcandığının ve ne zaman biteceğinin de bilinmediğini savunan Kuru, aynı durumun Aksaray-Yenikapı, Taksim-Kabataş, Edirnekapı-Sultançiftliği ve Zeytinburnu-Güngören-Bağcılar hattı için de söz konusu olduğunu kaydetti.

  Önümüzdeki dönemde hizmete girecek ciddi hiçbir raylı sistem yatırımının olmadığını ifade eden Kuru, ''Geçen 5 yıl boşa geçmiştir''dedi.
     
  ''CHP GRUBU OLARAK RET OYU VERECEĞİZ''
     
  Kuru, İstanbulluların çoğunluğunun kaçak ve sağlıksız binalarda oturmasına ve bir deprem tehdidi bulunmasına karşın, sistemli bir kentsel dönüşüm projesinin ele alınmadığına işaret ederek, ''CHP grubu olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2003 yılı faaliyet raporuna ret oyu vereceğiz'' dedi.

  Toplantıda daha sonra yapılan oylamada, 140 üyeden 131'i ret, 4'ü kabul, 5'i de geçersiz oy kullandı.

  Oylama sonucuna göre, 2003 yılı faaliyet raporu reddedilmesine karşın, üye sayısında 4'te 3 çoğunluğuna ulaşılamadığından, rapora ilişkin herhangi bir hukuki işlem yapılamayacağı bildirildi.

  Toplantıda ayrıca, İstanbul'un deprem ve doğal afetlere hazırlanabilmesi ve mevcut yatırımların yapılabilmesi için 150 trilyonliralık iç borçlanma yapabilmesini içeren Hukuk Komisyonu raporu, Gebze-Haydarpaşa, Sirkeci-Halkalı banliyö hattının iyileştirilmesi ve Demiryolu Boğaziçi Tüp Geçiş İnşaatı hakkındaki İmar Komisyonu raporunun da aralarında yer aldığı 8 rapor kabul edilirken, 2 rapor komisyonda yeniden görüşülmek üzere iade edildi.

  Toplantıda, İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği, Marmara ve Boğazları Belediyeler Birliği ile Haliç Belediyeler Birliği'ne ikişer üye de seçildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı