Gündem Haberleri

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde devir-teslim

  İstanbul
  02.04.2004 - 14:20 | Son Güncelleme:

  Yerel seçimlerde AKP'den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı kazanan Kadir Topbaş, görevi eski başkan Ali Müfit Gürtuna'dan törenle devraldı.

  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki başkanlık binasının kokteyl salonunda yapılan devir-teslim töreninde konuşan Gürtuna, bugün İstanbul için tarihi bir gün yaşandığını söyledi.
    
  Üç bin yıllık tarihiyle insanlığın en önemli hazinelerinden biri olan kentin Türk tarihi açısından ''çeyiz sandığı'' mertebesinde olduğunu vurgulayan Gürtuna, İstanbul'un fethinden sonra birçok sultanve belediye başkanının kente hizmet ettiğini söyledi.
    
  Gürtuna, öncelikle bunların hepsini rahmetle yad ettiğini belirterek, yaşayan belediye başkanları ile emeği geçenlere teşekkür etti.
    
  Ali Müfit Gürtuna, sözlerini şöyle sürdürdü:
    
  ''5 yılı aşkın süredir İstanbul'a hizmet veriyorum. 10 yıl önce başlatılan hizmet atılımı çerçevesinde devam eden projelerle İstanbul, bugün dünya ile yarışır noktaya gelmiştir. İstanbul için hedefler koymuştuk. Öncelikle yaşanılabilen İstanbul, iddiası olan şehir, dünyayla yarışan İstanbul'u üretmek hedefimizdi. Allah'a şükürler olsun, bugün bu hedef gerçekleşti. Dünya ile yarışan İstanbul ortaya çıkmıştır. Ama iş bitmiş midir? Tabii ki iş bitmedi. Daha yapılacak çok iş var. Esas hedef, İstanbul'u dünya şampiyonu yapabilmektir. Bundan sonraki süreçte bu, ümit ediyorum ki Sayın Topbaş ve ekibinin elinde gerçekleşecektir.''
     
  ''HEM İSTANBUL, HEM DE TÜRKİYE KAZANACAK''
     
  Gürtuna, belediye başkanlıkları döneminde 5 yıl birlikte görev yaptıklarını hatırlattığı eski Beyoğlu Belediye Başkanı Kadir  Topbaş'ın, bundan sonra da güzel hizmetler yapmaya devam edeceğini anlatarak, ''bu sayede zincirin halkalarının tamamlanacağını'' bildirdi. 
    
  ''Bu sayede hem İstanbul'un, hem de Türkiye'nin kazanacağına'' işaret eden Gürtuna, ''Kadir beye, şahsına ve ailesine hayırlı olmasını temenni ediyorum. İlk günden itibaren başlayan çalışmasının, sağlık, mutluluk ve huzur içinde tamamlamasını temenni ediyorum. Kendisine başarılar diliyorum'' dedi.
    
  Konuşmasının ardından Gürtuna, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait mührü ''Kendisine mührü teslim ediyorum. 'Mühre sahip olarak konuşsun' diye'' dedikten sonra Kadir Topbaş'a sundu. Gürtuna, mührü teslim ettikten sonra Topbaş'ı kutlayarak birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.
    
  TOPBAŞ: İSTANBUL FATİH'E, ATATÜRK'E, BAŞBAKAN'A VE GÜRTUNA'YA BİR EMANETTİ

  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş da, Gürtuna'ya, hizmetlerinden dolayı teşekkür ederek çiçek verdi. 

  Topbaş da yerel seçimlerde İstanbulluların 30. başkan olarak kendisini tercih ettiğini, halkın güvenini asla yitirmeden İstanbul'a ne yapılması gerekiyorsa yerine getireceğini anlatarak, şunları söyledi:
    
  ''İstanbul bir emanettir. Bu mühür, bir emanettir. Sayın başkan bir önceki dönemde bu emaneti almıştı, şimdi bana tevdi ettiler. İstanbul, Fatih'e, Atatürk'e, Başbakan'a ve Gürtuna'ya bir emanetti. Şimdi bu emanet bende. Ben de, onurla bu emanetin gereğini yapacağım.
    
  İstanbul benim ve İstanbulluların geleceğidir. Türkiye'nin açmak istediği kapıların en önemli anahtarıdır. İstanbul, Türkiye'nin anahtarıdır.''

  Topbaş, İstanbul belediyesinin 450 yıllık bir tarihe sahip olduğunu, bünyesinde farklı kültür ve medeniyetleri barındırdığını vurgulayarak, bu tarihi dokuyu gün yüzüne çıkarmak istediklerini ledi.
    
  Büyükşehir belediye başkanlığı görevini ''iki kapılı bir hana'' benzeten Topbaş, bir kapıdan girip, diğer kapıdan çıkıldığını kaydetti.

  Topbaş, ''Arzu ettiğim 5 yılın sonunda 'Sayın Başkan nasıl başardınız?' sorusuna muhatap olmak istiyorum. Benim için en büyük mükafat bu olacak'' dedi.

     
  İLK İŞ OLİMPİYAT STADI'NDA İNCELEME
     
  Topbaş, kendisinden önce İstanbul'a hizmet eden belediye başkanlarına da teşekkür etti. Gürtuna'yı uğurladıktan sonra makamına oturan Topbaş, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.
    
  ''Heyecanlı mısınız?'' sorusu üzerine Topbaş, ''Tabii ki heyecanlıyım. Mutluyum. Ama mesuliyetimi biliyorum'' dedi.
    
  ''İlk icraatının ne olacağının'' sorulması üzerine de yarın Atatürk Olimpiyat Stadı'na gidip, çevrede incelemeler yapacağını belirten Topbaş, ''Oradaki yolların çevreye uyumlu hale getirmek için ne yapılması lazım. Onu hemen incelemek istiyorum'' dedi. Topbaş, bir soru üzerine, İstanbul'un kültürel mirasını ayağa kaldırmanoktasında Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın 100 trilyon liralık bir fon ayırdığını, bu konuda büyükşehir belediyesinin de çalışmaları bulunduğunu söyledi.
    
  Ancak bunların proje bazında kaldığına işaret eden Topbaş, ''Bunu aktif hale getireceğiz. Turizm merkezi olarak İstanbul'u yeniden ayağakaldırmak için bunun önündeki problemleri çözeceğiz'' dedi.
    
  İstanbul'un ulaşım dahil önemli problemlerine neşter vuracaklarınıdile getiren Topbaş, yorgunluk ve üşenme kelimelerinin literatüründe yer almadığını belirterek ''adeta 24 saat çalışacağını'' söyledi.
        
  TÖRENDEN NOTLAR
     
  Görevi devreden Ali Müfit Gürtuna, saat 10.40'ta İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasına geldi. Gürtuna'yı belediye bürokratları ve çalışanları çiçek ve alkışlarla karşıladı. Bir süre makam odasında bürokratlarla vedalaşan Gürtuna, saat 11.00 sıralarında Topbaş'ı kapıda çiçeklerle karşıladı.
    
  Daha sonra makam odasına geçen halef-selef burada bir süre sohbet ettiler. Makama belediye bürokratlarının da girmesi nedeniyle izdiham yaşandı.
    
  Gürtuna, bunun üzerine görüntü almak isteyen basın mensuplarına, devir-teslim töreninin alt kattaki kokteyl salonunda yapılacağını hatırlattı. Ali Müfit Gürtuna, Kadir Topbaş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, AK Parti İstanbul İl Başkanı Mehmet Müezzinoğlu ve beraberindekilere ne içeceklerini sorması üzerine, Müezzinoğlu, ''Ağanın eli tutulmaz'' diye espri yaptı.
    
  Kadir Topbaş, törenin ardından Gürtuna'yı, Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın dış kapısına kadar inerek uğurladı. Gürtuna ise sivil plakalı bir araca binerek, belediye çalışanlarının alkışları arasında binadan ayrıldı.
    
  Makamına geçen Topbaş, burada partisinin ilçe ve belde belediye başkanları ile tokalaştı.
    
  Kadir Topbaş daha sonra Saraçhane'den Fatih Camii'ne kadar yürüyerek, cuma namazına gitti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı