Gündem Haberleri

  İstanbul Boğazı'nda sürüklenen gaz yüklü bir tanker, demir atarak durdu

  A.A.
  21.02.2006 - 15:40 | Son Güncelleme:

  İstanbul Boğazı'nda kontrolünü kaybederek sürüklenen gaz yüklü bir tanker, kayıya az bir mesafe kala demir atarak durabildi.

  İstanbul Boğazı geçişinde dümeni arızalanan Liberya bandıralı gaz yüklü tanker, bir süre sürüklendikten sonra Dolmabahçe önlerinde durduruldu. İstanbul Boğazı'ndan geçiş yapan “Genmar Star” adlı gaz yüklü tankerin dümeni, saat 15.00 sıralarında 1. Boğaziçi Köprüsü'nü geçerken arızalandı. 

  Bir süre sürüklenen tanker, demir atarak ve römorkörler tarafından çekilerek Dolmabahçe önlerinde kıyıya yaklaşık 200 metre mesafede durdurularak emniyete alındı.

  "TANKERİN DENETİMİMİZ ALTINDA"

  Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri (KEGKİ) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Salih Orakcı, İstanbul Boğazı'nda dümen arızası nedeniyle sürüklenen Liberya bandıralı tankerin denetimleri altında olduğunu bildirdi.

  Orakcı, Rusya'nın Kerch Limanı'ndan yüklediği 86 bin ton “kerosen” adlı gazyağını ABD'ye götürmek üzere Karadeniz'den İstanbul Boğazı'na giren Liberya bandıralı “Genmar Star” adlı tankerde, saat 15.00 sıralarında Boğaziçi Köprüsü altından geçerken dümen arızası meydana geldiğini bildirdi.

  243 metre boyundaki 57 bin 82 grostonluk tankerin sürüklenmeye başladığını ifade eden Orakcı, bunun üzerine demir atılarak sürüklenme hızının düşürüldüğünü ve tankerin, römorkörlerin de müdahalesiyle Dolmabahçe önlerinde kıyıya yaklaşık 200 metre mesafede durdurulduğunu söyledi.

  Tankerin kıyı ile temasının olmadığını ve tamamen denetimleri altında bulunduğunu ifade eden Orakcı, bundan sonra tankerin gerekli denetimlerin yapılması için Kumkapı'daki demirleme alanına götürüleceğini kaydetti.

  Tankerde kaptanla birlikte 13 mürettebat bulunduğunu ve boğaz geçişi için kılavuz kaptan aldığını ifade eden Salih Orakcı, olay nedeniyle İstanbul Boğazı'nda gerekli tedbirlerin alındığını ve Karadeniz'den Marmara'ya geçiş yönünün gemi trafiğine kapatıldığını bildirdi.

  Geminin taşıdığı, petrolden damıtılarak elde edilen gazyağı olan kerosenin, jet uçak yakıtının ana maddesini oluşturduğu belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı