Gündem Haberleri

  İstanbul Barosu: Bireysel silahlanma engellensin

  İstanbul
  16.09.2005 - 14:48 | Son Güncelleme:

  İstanbul Barosu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ruhsatlı da olsa silah kullanımının yaygınlaşmasının kabul edilemeyeceği belirtildi.

  İstanbul Barosu Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, ruhsatlı da olsa silah kullanımının yaygınlaşmasının kabul edilemeyeceği belirtilerek, silahlanmanın yaygınlaşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.Son günlerde yaşanan olayların yasal bir eksiklikten değil, sosyal bir olgudan kaynaklandığına işaret edilen açıklamada, bu olgunun özellikleri de sıralandı.

   

  NEDENLER

   

  İstanbul Barosu, "Toplumca silah ve şiddeti hukuktan daha etkili bir çözüm olarak görmek; yaratıcılıktan yoksun ve bencil bir eğlenme geleneğine sahip olmak; kurumlara ve onların kuralları uygulama standardına güvenmemek; kurallara uymanın gerekliliği ve kuralların doğruluğuna inanmamak; bilimsel ve ekonomik alanlardaki geri kalmışlık kompleksini her tür kaba gücü sınırsız şekilde kullanarak bastırmaya çalışmak" gibi nedenlerden dolayı silahlanmanın arttığına dikkat çekti.

    

  YASAL DÜZENLEME YETERSİZ

   

  Yasal düzenlemelerin de bu sosyal yaranın iyileştirilmesine katkı sağlayacak yeterlilikte olmadığı vurgulanan açıklamada, silahlanmanın önüne geçebilmek için yeni yasal düzenlemelere ihtiyaç olduğu kaydedildi.

    

  Sorunun çözümüne ilişkin öneriler sunan İstanbul Barosu Başkanlığı, öncelikle olaya uzun vadeli bakmak ve gerek aile içi, gerekse okullardaki eğitim sistemimizi bu sosyal yaraya tedavi üretir bir şekle büründürmek gerektiğini ifade etti.

   

  Baro, bir kısmı Anayasanın 83. maddesince dokunulmazlıkla korunan, topluma öncü ve örnek olacak konumdaki insanların, daha duyarlı, sorumlu davranmaları ve özendirici davranışlardan kaçınmalarının bu yönde atılacak önemli bir adım olacağına dikkat çekti.

   

  ÖNERİLER

   

  "Son zamanlarda o yöndeki yaklaşımlara karşın, sorunun ana kaynağı olmadığını düşündüğümüz yasal altyapıda da bazı değişiklikler yapılmalıdır" denilen açıklamada, çözüm önerileri şöyle sıralandı:

    

  "Ancak somut olaylara günlük çözüm arayan bir yaklaşımla değil, objektif ve hukukun temel ilkelerine uygun davranarak, Çerçeve olarak yasal değişiklik önerilerimiz ise şöyle;

   

  - Güvenlik görevlileri dışında kimseye taşıma ruhsatı verilmemeli, yalnızca bulundurma ruhsatı verilmeli.

   

  - Ruhsat süreleri kısaltılmalı, harçları artırılmalı.

   

  - Yıllık mermi sayısı sınırlandırılmalı ve yeni mermi alırken, eldeki mermilerin ne amaçla tüketildiğine dair beyan alınmalı.

   

  - Yalan beyan cezalandırılmalı.

   

  - Kurusıkı tabancaların satışı ve kullanımı daha sıkı kural ve denetime tabi olmalı.

   

  - Ruhsat almanın kuralları, özellikle psikolojik rapor ve silah ihtiyacı açısından yeniden düzenlenmeli. Yenileme işlemleri de aynı kurallara bağlı olmalı."

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı