Gündem Haberleri

  İstanbul Ayazağa'da yangın

  DHA
  06.08.2012 - 16:56 | Son Güncelleme:

  Ayazağa'daki orman yangınında yaklaşık 1 hektarlık alan yandı. Havadan ve karadan yapılan müdahalelerle orman yangını büyümeden kontrol altına alınarak söndürüldü. İstanbul Orman İşletme Müdürü yangının sabotaj olduğu iddiasında bulundu. Diğer yandan yurdun çeşitli bölgelerinde başka yangın vakaları da yaşanıyor.

  Şişli, Ayazağa, Havaalanı mevkiinde saat 15.20 sıralarında ormanlık alanda yangın çıktı. İhbarı alan orman ve itfaiye ekipleri, yangına havadan ve karadan müdahale etti. Yangının çıktığı sırada bazı yangın söndürme uçaklarının havada olması nedeniyle ormanlık alanda iki ayrı yerde başlayan yangın kısa sürede kontrol altına alınarak söndürüldü.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül de yangının çıktığı yere geldi. Orman İşletme Müdürü Hayati Özgür, Belediye Başkanı Sarıgül'e bilgi verirken; “Zannederim sabotaj sonucu iki yerden başlamış bir yangın. Şimdi uçaklarımız ve helikopterimiz müdahale etti. İtfaiyelerimiz de burada. Yangın şuanda kontrol altında bir sıkıntımız yok. Yanan yer yok, uçaklarımız tekrar sorti yapacaklar" dedi. Orman Bölge Müdürü Zekeriya Mere, ormanlık alanda çıkan yangında yaklaşık 1 hektarlık alanın tamamen yandığı bildirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

  YANGIN TÜM YURDU SARDI

  Bununla birlikte yurdun çeşitli yerlerinde başka yangın vakaları da yaşanıyor. Bu yangınlardan bazıları söndürülürken, bazıları ise tüm müdahalelere karşın hala devam ediyor.

  İşte yurt genelinde yaşanan yangınlar:

  - Bodrum'da otluk ve çalılık alanda çıkan ve evlere 2 metre kadar yaklaşan yangında 2 dönümlük alan zarar gördü.

  - Anamur ilçesinin Ovabaşı köyü mezarlığındaki ağaçlık alanda başlayan yangın ormana sıçradı. Köy mezarlığında başlayan yangın, rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayıldı. Rüzgarın etkisiyle ormanlık alana da yayılan yangını söndürme çalışmaları arazözler, 2 yangın söndürme helikopteri ve 1 yangın söndürme uçağıyla sürdürülüyor.

  - Hatay'ın Samandağ ilçesinde ormanlık alanda 8 noktada  çıkan, söndürme çalışmaları devam eden yangında ilk belirlemelere göre 150-200  hektar alan zarar gördü.

  - Bilecik’in Osmaneli ilçesi yakınlarındaki kaplıcaların bulunduğu ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın etkisiyle yayılan yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan sürüyor.

  - Antalya'nın Korkuteli ilçesine bağlı Bayatbademleri köyü Karabucak  mevkisinde dün çıkan orman yangınında 25 dönüm kızılçam alanı zarar görmüştü.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı