GeriGündem İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı saatleri için araştırmalar 9 Ağustos sabahının ilk saatlerinden itibaren başladı. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlerde ikamet eden vatandaşlar, cuma namazı saatini sıklıkla takip ediyor. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Türkiye’nin dört bir yanında cuma günlerinin ana gündem konularından biri de cuma namazı saatleri oluyor. Her hafta saatleri değişen cuma namazının bu haftaki saatini merak eden vatandaşlar, internet üzerinden araştırma yapıyor. Özellikle cemaatle birlikte ön safhada yer almak isteyen vatandaşlar, Diyanet’in resmi sayfasını inceliyor. Peki, İstanbul, Ankara ve İzmir'de cuma namazı saat kaçta kılınacak?

CUMA NAMAZI BUGÜN SAAT KAÇTA KILINACAK?

Cuma namazını huşu içerisinde idrak etmek isteyen Müslümanlar, namaz saatlerini internet üzerinden sorguluyor. 

Bugün Cuma namazı bazı büyük şehirlerde şu saatlerde idrak edilecek; İstanbul: 13.16, Ankara: 13.00, İzmir: 13.23, Antalya: 13.09, Bursa: 13.15, Trabzon: 12.33

DİĞER İLLERİN CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

Hz. Peygamberin (s.a.s.) Medine’ye hicretinden önce Nakîu’l-Hadamat’ta kılınan cuma namazında kırk kişi hazır bulunmuştu (İbn Mâce, İkâmetu’s-Salât, 78). Ancak daha az kişi ile cuma namazı kılındığı da bilinmektedir. Nitekim Hz. Peygamberin (s.a.s.) emri ile Mus’ab b. Umeyr Medine’de 12 kişiye cuma namazını kıldırmıştır (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Resûlullah (s.a.s.), cuma namazını kıldırırken, ticaret kervanının geldiğini haber alan cemaatten on iki kişi dışında hepsinin dışarı çıktığı rivayeti de sahih hadis kaynaklarında yer almaktadır (Buhârî, Cumua, 38). Öte yandan Hz. Peygamber (s.a.s.), bir yerleşim biriminde sadece dört kişi bulunsa bile, cuma namazının farz olduğunu bildirmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, III, 255).

Görüldüğü üzere Hz. Peygamberden (s.a.s.) gelen rivayetler, biri imam olmak üzere en az dört kişinin bulunduğu yerde cuma namazının kılınabileceğini göstermektedir. Bu da cuma namazının kılınabilmesi için gerekli kişi sayısının alt sınırını belirler.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle