Gündem Haberleri

  İşsizlik sıralaması Şırnaklıları şaşırtmadı

  Ercan KALAY/ŞIRNAK, (DHA)
  22.12.2009 - 16:35 | Son Güncelleme:

  TÜRKİYE İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2008 yılı işsizlik oranı sıralamasında Şırnak’ın son sırada yer alması, kentte, ‘beklenen sıralama’ olarak değerlendirildi.

  Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası (ŞTSO) Başkanı Osman Geliş “ Yetkililerimizin, bizzat gelip yerinde tespit yapmaları gerekiyor. Hasta burada, reçeteyi de burada yazmaları için onları buraya davet ediyoruz” dedi.

  TÜİK'in, iller düzeyinde açıkladığı temel işgücü göstergelerine göre Şırnak yüzde 29.8’le işgücüne katılımın en düşük olduğu kent oldu. Şırnak, istihdam oranında ise yüzde 23.2 ile yine son sırada yer aldı. ŞTSO Başkanı Osman Geliş, bu sabah açıklanan işsizlik sıralamasını üzülerek izlediklerini belirterek, “Bölgemizde işsizliği tetikleyen en büyük faktör yine bölgede yaşanan olumsuzluklardır. Son dönemlerde yapılan demokratik açılım gelişmeleri, eğer sağlıklı sonuçlanırsa, güzel, huzurlu bir ortam yaratılırsa, işsizlik otomatikman hiçbir teşvik yasası çıkmadan inşallah azalacaktır” dedi.

  Irak’a açılan Habur Sınır Kapısı ile mevcut kömür ocaklarından daha çok faydalanılması halinde de işsizliğin önemli oranda azalacağını ifade eden Geliş şunları söyledi:
  “İlimizde işsizlikten çok mesleksizlik var. Gençlerimizin mesleki eğitim okullarına yönlendirilmesi gerekiyor. Yetkililerimizin, bizzat gelip yerinde tespit yapmaları gerekiyor. Hasta burada, reçeteyi de burada yazmaları için onları buraya davet ediyoruz. Ulaştırma Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ile Enerji Bakanlığı’ndan görevliler ilimize gelirlerse, biz de sorunun çözümü için üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Yetkilileri de bu konuda duyarlılığa davet ediyoruz.”

  Şırnak Esnaf ve Sanatkarlar Odası (ŞESO) Başkanı Mehmet Ali Ayan da kentin işsizlik oranı sıralamasında son sırada yer almasına şaşırmadığını söyledi. Şırnak’ın son sırada olduğunu zaten bildiklerini belirten Ayan, işsizliğin önlenebilmesi için devletin yanı sıra özel sektörün de Şırnak’a yönlendirilmesi gerektiğini belirtti. Mehmet Ali Ayan, “Bölgeye özel cazip teşvik paketleri çıkarılması gerekiyor. Yerli ve yabancı sermayenin bölgeye yatırım yapması sağlanmalı. Böylece işsizlik sıralamasında son sırada olan Şırnak belki orta sıralara çıkabilir” diye konuştu.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı