Gündem Haberleri

  İşsizlik maaşı hesaplama ekranı... İşsizlik maaşı nasıl alınır?

  Hürriyet Haber
  07.12.2017 - 18:10 | Son Güncelleme:

  İşsizlik maaşını nasıl alınacağını merak eden yüz binlerce vatandaş konuyla alakalı araştırma ve sorgulama yapmaya devam ediyorlar. İşsizlik maaşı almak isteyen işsiz kalmış vatandaş, son 120 gün içerisinde prim ödemiş ve son 3 senede 600 gün işsizlik prim yatırmış olması gerekmektedir. Öte yandan işsizlik maaşı alacak olan vatandaşlar, işsizlik maaşının nasıl hesaplanacağını merak ediyorlar. Peki, İşsizlik maaşı nasıl alınır? Şartları nelerdir?

  İşsizlik maaşı almak isteyen birçok işsiz vatandaş, devlet tarafından bu maaşın nasıl verildiğini ve şartların neler olduğunu araştırmaya devam ediyorlar. İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. Peki, İşsizlik maaşı nasıl hesaplanır? İşsizlik maaşı almanın şartları nelerdir?

  İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

  İşsizlik maaşı ile ilgili en çok sorulan soru şüphesiz işsizlik maaşı nasıl alınır sorusu. İşsizlik maaşı almak isteyen işsiz kalmış vatandaş, son 120 gün içerisinde prim ödemiş ve son 3 senede 600 gün işsizlik prim yatırmış olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı almak isteyen kişi, işsiz kaldıktan sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine kayıt olup gittiği İŞKUR merkezinde ya da online olarak www.iskur.gov.tr adresinden başvuru yapmalıdır. Maaş sınırları geçerli asgari ücret göz önüne alınarak yapılıyor ve en düşüğü brüt asgari ücretin yüzde 40’ı en yükseği ise yüzde 80’i kadar oluyor.

  HESAPLAMA NASIL YAPILIYOR?

  İşsizlik maaşı süresi gibi alınacak maaşın belirlenmesinde de sigorta primleri belirleyici oluyor. İşsizlik maaşı hesaplaması, sigortalının son dört aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde kırkı olarak yapılıyor. Hesaplanan ödenek miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde seksenini geçmiyor.

  BAŞVURU İÇİN GEREKEN ŞARTLAR NELERDİR?

  İşsizlik maaşının alınabilmesi için gerekli şartlar, kanunla belirlenmiştir. Kanunda yer alan ifadelere göre;

  1 – Çalışma istek, yetenek, sağlık ve yeterliliğinde olmasına rağmen, kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler,

  2 – Son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olanla, iş sözleşmesinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde başvuru yapmaları koşuluyla maaş başvurusunda bulunabilirler.

  BAŞVURU NEREDEN YAPILIR?

  Başvurular çeşitli şekilde gerçekleştirilebilir. Şartlarda da belirtildiği üzere 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresine başvuru yapılabilir. Bunlara ek olarak e- Devlet üzerinden de başvuru talebi iletilebilir. 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuru geçersiz sayılır.

  İŞSİZLİK MAAŞININ KESİLDİĞİ DURUMLAR

  Belirli şartlar doğrultusunda verilen işsizlik maaşı hakkı, bazı durumlarda geri alınabiliyor. İşte, ödeneğin kesildiği durumlar;
  İŞKUR tarafından teklif edilen bir işin son iş yerindeki şartları kapsamasına rağmen işi, haklı bir nedene dayanmaksızın reddedenlerin ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.
  İşsizlik ödeneği aldığı dönemde kayıt dışı olarak çalıştığı tespit edilenlerin vatandaşların işsizlik ödenekleri tekrar başlatılmamak üzere kesilmektedir.

  İşsizlik ödeneği aldığı süre içinde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı öğrenilen vatandaşların “Emeklilik” gerekçesiyle yaşlılık aylığını almaya başladığı tarih itibarıyla kesilir.

  İŞKUR tarafından önerilen meslek geliştirme, edindirme ve yetiştirme eğitimini haklı bir neden göstermeden reddeden veya kabul etmesine karşın devam etmeyen ve haklı bir nedene dayanmaksızın Kurum tarafından yapılan çağrıları zamanında cevaplamayan, istenilen bilgi ve belgeleri öngörülen süre içinde vermeyenlerin işsizlik ödenekleri kesilmektedir. Ancak, bu hallerin sona ermesi durumunda, ödemelere yeniden başlanmaktadır. Ödemenin süresi başlangıçta belirlenmiş olan toplam hak sahipliği süresinin sona erdiği tarihi geçememektedir.

  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı