Gündem Haberleri

  İşsizliğe 'esnek çalışma' çözümü

  Hürriyet Haber
  21.07.2001 - 16:58 | Son Güncelleme:

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Bakanlık  Başmüfettişi ve Kamu Yönetimi Uzmanı Hüsamettin Örnek, "esnek çalışma" sisteminin, Türkiye'de krizle birlikte artan işsizlik sorununu bir ölçüdeçözülebileceğini söyledi.

   Hüsamettin Örnek, Milli Prodüktivite Merkezi'nin yayınladığı Anahtar Dergisi'nde yeralan makalesinde, esnek çalışmayı; "devamlı ve belirli bir işte, tam gün çalışma saatlerine göre daha az bir süre çalışmak" olarak tanımladı. Örnek, esnek çalışmanın Fransız İş Yasası'nda "Aylık veya haftalık yasal çalışma saatlerinin en az beşte birinden daha kısa veya işyeri düzeyinde yapılan toplu sözleşmelerle belirlenen çalışma saatleri" biçiminde, İspanya yasalarında ise "Standart çalışma saatlerinin üçte ikisinden az veya bir yıl, bir ay, bir hafta içinde belirlenen günlerde yapılan çalışmalardır" şeklinde yer aldığını belirtti.

  Avrupa Birliği direktif tasarısında ise kısmi süreli çalışmanın, "Yasal toplu sözleşmelerle kararlaştırılmış veya her zamanki çalışma saatleri" olarak tanımlandığını ifade eden Örnek, Türkiye'de esnek çalışma kavramının mevzuatta yer almadığını hatta tanımına bile yer verilmediğini belirtti.

   Türkiye'de de esnek çalışma sisteminin uygulanabileceğini savunan Örnek, esnek çalışma sisteminin, işsizlik sorununu kısmen de olsa giderilebileceğini savundu..

   Örnek, "Türkiye'nin hizmetler sektörü açısından genişlemesi kısmi süreli çalışma imkanlarını artırmaktadır. Bu durum işsizliğin azaltılması açısından da faydalı olabilecektir" dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı