Gündem Haberleri

  İsrailli subay: ‘Tel Aviv bir sonraki savaşta hedef olacak’

  Haaretz
  12.01.2011 - 10:12 | Son Güncelleme:

  İran füzelerinin İsrail’in orta bölgelerini vurmaya başladığı Körfez Savaşı’nın başlangıcında İsrail ordusunda görevli olan Albay Adam Zussman, 20 yıl önceki tehdidin tekrar İsrail’in üzerine çöktüğünü belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  Zussman, olası bir savaşta, aynı senaryo altında İsrail’in çok sayıda füzeyle vurulabileceğini, hedefini ıskalamayacak füzelerin çok ölümcül olabileceğini ifade etti.

   

  Eskisine göre daha füze saldırılarına çok daha hazırlıklı olduklarını söyleyen Zussman, Ocak 1991’de başlayan savaşın 20’nci yıldönümünde, İsrail Güvenlik Güçleri’nin beslediği endişeleri ortaya koydu. Savaşta Guş Dan bölgesindeki birliklerin komutanlığını yapan Zussman, muhtemel füze saldırılarında çok sayıda binanın yıkılacağını ve zayiatın yüksek olacağını belirtti. Zussman, 1.5 milyon insanın yaşadığı Tele Aviv ve yerel belediyelere güvenlik planları oluşturma çağrısı yaptı.

   

  “Dan bölgesinin en çok tehdit altında bulunan bölge olduğunu” belirten Zussman, “Tüm mahalleler düşmanın menzili içinde ancak terör örgütlerinin bölge içinde hareket kabiliyeti var. İkinci Lübnan Savaşı ve Dökme Kurşun Operasyonu’na kıyasla, uzun menzilli silahların sayısı daha fazla ve daha ölümcüller” dedi.

   

  Zussman, en önemli uyarıyı başken Tel Aviv için yaptı: “Bir sonraki savaşta bu şehrin vurulacağını biliyoruz. Bunun savaşın ilk gününde mi olup olmayacağını hakkında bir şey söyleyemeyiz. Bu düşmanın kararı ve onların elinde olan bir şey” ifadesini kullandı.

   

  Söz konusu senaryolar, İsrail’in Hamas, Hizbullah ve daha ötedeki tehdit unsuru olan İran’la girebileceği bir savaşa yönelik. Ancak Zussman, tek bir cephede savaş çıkacak olsa da, Hizbullah ve Hamas’ın Tel Aviv’e çok fazla roket atabilme kapasitesine sahip olduğunu vurguladı.

   

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı