GeriGündem İsrailli protestocu kendini yaktı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  27
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrailli protestocu kendini yaktı

İsrailli protestocu kendini yaktı
refid:20987974 ilişkili resim dosyası

İsrail’de geçim sıkıntısı yüzünden kendisini ateşe veren bir protestocu, Tunus’ta 2010 Aralık ayında aynı eylemi yaparak Arap Baharı’nı başlatan seyyar satıcı Buazizi’yi akla getirdi. Ancak Buazizi’nin annesinin de aynı gün ülkesinde bir memura hakaretten tutuklanması, Ortadoğu’da değişim beklentileri için umutları azalttı.

Aralık 2010’da Tunus’ta meyve-sebze sattığı el arabasına el konunca isyan edip kendini yakan Muhammed Buazizi’nin Arap ülkelerinde 40 yıllık rejimleri yıkacak olaylar zincirini başlatabileceğini kimse düşünmemişti. Şimdi İsrail’de kendisini ateşe veren Moşe Silman’ın da ülkesinde bu tür bir sosyal hareketi başlatıp başlatamayacağı tartışılıyor.

PROTESTO İÇİN KENDİNİ YAKTI / WEB TV

PROTESTOCU KENDİNİ BÖYLE YAKTI / FOTO GALERİ

Ulusal Sigorta ve Vergi Kurumu’na 15 bin şekel (yaklaşık 7 bin lira) borçlanıp yapılan işlem hataları ve kaybedilen davalarla borçları katlanan 58 yaşındaki Silman sonunda dairesine el konunca kendisini yaktı. Vücudunun yüzde 90’ı yanan Silman için doktorlar büyük çaba saf ediyor. Silman “intihar notu” olarak bıraktığı kağıda, “İsrail devletini ve (Başbakan Binyamin) Netanyahu ile (Maliye Bakanı) Yuval Steinitz’i, bu piçleri, İsrail’in güçsüzleşmiş vatandaşlarına her gün çektirilen eziyet nedeniyle suçluyorum. Fakirden alıp zengine veriyorlar” yazdı. İnceleme başlatan Netanyahu ise Silman’a “acil şifalar” dilemekle yetindi.
Bir yıldır hükümetin sosyal adalet yaklaşımını protesto eden yüzbinlerce İsrailli dün Tel Aviv, Kudüs ve Hayfa’da sokaklara döküldü. Tunus’ta devrimi ateşleyen Muhammed Buazizi’nin ailesinin durumu ise bu ülkede hiçbir şeyin değişmediğini gösterdi. Üç gündür mahkemeye “devrim şehitlerine tazminat” parası almak için giden Buazizi’nin annesi, mahkeme katibi kendisini itince ağız dalaşına girdi. Tunus Adalet Bakanlığı, anne Buazizi’nin bugün hakim önüne çıkana kadar gözaltında tutulacağını açıkladı.

Protestocular yine sokakta

Küçük bir dağıtım firması olan Moşe Silman, İsrail’de tam bir yıl önce sosyal adalet amaçlı protestoların başladığı Rothschild Meydanı’nda önceki gece kendisini ateşe verdi. Bu eylem, Netanyahu hükümeti karşıtı gösterileri ülke çapında yeniden tetikledi.

Diktatörün de kanunu vardı

Tunuslu Menubiye Buazizi’yi geçen cuma gözaltına alan hakim, “Kimse kanunlardan üstün değil” dedi. Twitter’da tepki gösteren Tunuslular ise “Diktatöre karşı da kanunları çiğneyerek adalet arıyorduk” dediler.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle