GeriGündem İsrail'le bir adım daha
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'le bir adım daha

Türkiye ve İsrail, temelini stratejik işbirliğiyle 1996'da attığı ilişkilerini; füze tehdidine karşı ortak füze kalkanından, ortak kara tatbikatı yapılmasına dek yeni kararla, bir adım ileriye taşıdı.

İsrail'de geleceğin Başbakan adayları arasında adı geçen İsrail Savunma Bakanı Binyamin Ben Eliezer, dün Ankara'ya hassas bir ziyaret gerçekleştirdi. Ben Eliezer, dün günü birlik yoğun temasları boyunca başkentte devletin zirvesinden en üst düzeyde kabul gördü. Ben Eliezer, Başbakan Bülent Ecevit ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından da kabul edilirken, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu ve Savunma Bakanı Sabahattin Çakmakoğlu ile bir araya geldi.

FÜZE KALKANI

Türkiye ve İsrail, ABD'nin desteği ile Ortadoğu'da İran'ın başını çektiği artan füze tehdidi kapsamında ortak bir savunma kalkanı ve ortak füze üretimi için kolları sıvadı. İsrail, en kısa sürede ortağı olduğu ABD'den, Arrow üretimine Türkiye'nin de dahil edilmesi için izin alma yönünde elinden geleni yapma sözü verdi.

KARADA DA TATBİKAT

İki ülke, dünkü görüşmelerde, hava ve deniz ortak tatbikatlarının ardından bir de kara tatbikatı yapılmasını kararlaştırdı. İsrail tarafı görüşmelerde, bu ülke tarafından modernize edilmesi beklenen 170 adet M-60 tankı konusunda kesin karar için lobi yaparken, ortak üretimi gündemde olan uçaktan atılan Popeye II füzeleri, Türkiye'nin insansız hava aracı ve askeri uydu projeleri, anti-tank Gil (Dandy) roketleri ile ABD'nin izin vermesi halinde hava savunma bazlı ve Patriot benzeri Arrow-II füzelerinin birlikte üretimi de gündeme geldi. Ben Eliezer, Ankara'dan, Suriye ile ilişkilerin iyileştirilmesi ve Lübnan'daki esir askerler adına da arabulucu olmasını istedi. Toplantılarda, ayrıca Türkiye'de yaşanan ekonomik krizden çıkış için İsrail tarafı samimi desteğini dile getirdi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle