Gündem Haberleri

  İsrail'in lokum bağımlılığından kurtulma zamanı

  The Jerusalem Post
  08.12.2009 - 00:48 | Son Güncelleme:

  The Jerusalem Post gazetesi köşe yazarı Sarah Honig, İsrailli Bakan Binyamin Ben-Eliezer'i Türkiye'yle yakın ilişkilerinden dolayı eleştirirken iki ülke ilişkilerinin tamamen kesilmesi gerektiğini savundu.

  Geçen hafta Türkiye’de bulunan Ticaret ve Sanayi Bakanı Binyamin Ben Eliezer “Türkiye’nin kalbimde farklı bir yeri ve İsrail ile özel bir ilişkisi var. Türkiye bizim ve komşularımız arasındaki aralıklara köprü oluşturabileceği gibi bölgede normalleşme ve bir arada yaşamaya da yardımcı olabilir” diye konuşmuştu.

   

  Türk lokumunun pazarlanmaya başladığı 19’uncu yüzyıldan bu yana Avrupa’yı bir direniş olmadan fethettiği şüphesiz. Ortaya çıktığı toprakların sembolü haline gelmiş bu lezzetli şekerlemenin bağımlılık yapan bir tarafı var.

   

  Honig şekerlemeler arasında lokum neyse uluslararası politikada da Türkiye'nin aynı durumda olduğunu ifade ederek "Ağızları sulandıran lezzetinin yanı sıra fazla tüketiminin karın ağrısına neden olacağı kesin gibi" yorumunu yaptı.

   

  Yazar "Uluslararası arenadaki büyük oyuncuların Türkiye’ye dalkavukluk yapmak için pek çok siyasi nedenleri var. Özellikle komşuları arasında yalnız kalan İsrail, Müslüman arkadaşlar edinmek için can atıyor" dedi.

   

  TÜRKİYE BAĞIMLILIK YAPTI

  İran’ın durumu malum. İsrail Tahran’da bağrına bastığı bir müttefiki kaybetti. Ancak gözleri Batı’ya dönük olan ve AB üyeliğini isteyen Türkiye, akademisyenler ve istihbarat yetkilileri sayesinde İsrail'in gündeminde yer edinmeyi başardı. Türkiye, İsrail için tıpkı Türk lokumu gibi bağımlılık yapıcıydı.

   

  Bu çerçevenin içinde, İsrail’in Türkiye’ye silah ve güvenlik sunduğu, şeker kaplı bir “stratejik ortaklık” yeşerdi. Türkiye’nin 2002 seçimlerinin sonuçlarına rağmen İran’ın yolundan gitmeyeceği inancı yerleşmişti. Türkiye ne de olsa bir stratejik müttefikti.

   

  Honig "Bu lokum kadar tatlı inanç Türkiye İsrail’i NATO tatbikatından çıkarmaya karar verene dek rahatlatıcıydı. İsrail’in yediği bu tokat ani bir şok etkisi yapsa da uzmanların bir kısmı, bu acı lokumun üzerine şeker serpmeye devam etti" diyerek geçtiğimiz aylarda bİsrail kamuoyunda Türkiye'ye dair görüşlerin değişmeye başladığını hatırlattı.

   

  OLMERT VE LİVNİ'NİN HATASI

  Yazar "Ancak Türkiye, İsrail’in lokum bağımlılığından kurtulması gerektiği mesajını vermek için eline geçen bütün fırsatları değerlendirdi. Suriye ve İran’la olan dostluğunu ortaya koyuyor, ülke liderleri düzenli olarak İsrail’i eleştiriyor, devlet televizyonunda İsrail ordusunu yerden yere vuran Ayrılık dizisi yayınlanıyor. Türk lokumu artık İsrail’in boğazına takılıyor" yorumunu yaptı.

   

  "Ancak İsrail, geçmişte Türkiye ilişkilerinde daha farklı bir tavır takınmış olsaydı bütün bunlar yaşanmayabilirdi" diyen Honig en büyük hataların Başbakan Ehud Olmert ve dışişleri bakanı Tzipi Livni tarafından yapıldığını belirtti. Bu ikili Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı İsrail ve Suriye arasındaki arabulucu olarak seçerek bölgesel süper-devlet adamı konumuna getirdiler.

   

  "Olmert-Livni ikilisi Beşar Esad’ın ikiyüzlülüğünü ortaya koymak yerine onu “barış ortağı” olarak meşrulaştırıp Erdoğan’ın İsrail’in Gazze operasyonunu şahsi bir hakaret olarak göstermesine izin verdiler" diyen yazar Erdoğan'ın bugün sürekli olarak Suriye-İsrail müzakerelerinde bir çığır açmak üzere olduğunu ama İsrail’in Gazze’ye saldırarak kendisinin güvenini yerle bir ettiğini söylediğini belirtti.

   

  DAVOS OLAYI

  İsrail-Türkiye sorunu, Erdoğan’ın Avigdor Lieberman’ı Gazze’yi nükleer silahlar ile vurmayı planlamakla suçlamasından, Ahmedinejad’ı “dostu” olarak tanımlamasından ve hatta sıkı fıkı olan Suriye ve Türkiye dışişleri bakanlarının Halep’te askeri işbirliği anlaşmaları imzalamalarından çok önce, Erdoğan’ın Davos’ta Şimon Peres’i ağır eleştirilere maruz bırakması ile ortaya çıktı.

   

  "Türkiye’yi arabulucu ilan etmenin bir mantığı yoktu" diyen Honig, Türkiye’nin tarafsız olmadığını, bu koşullar altında Ben-Eliezer’in neden aynı hataları yapmakta ısrarcı olduğunu anlamak mümkün görünmediğini savundu. Yazar "Erdoğan arabulucu rolünü geri kazanmak için elinden geleni yapacaktır ama İsrail bu çabalara neden destek versin ki?" dedi.

   

  "İsrail’in bir şok tedaviyle lokum bağımlılığından kurtulmasının vakti geldi. Neden Erdoğan’a kendi diliyle cevap vermiyoruz?" diyen Honig asıl İsrail'i suçlamakta olan Türkiye'nin sicilinin lekeli olduğunu iddia etti.

   

  "Neden ABD Kongresi’nde Ermenilerin tasarılarına karşı Türkleri savunmaya devam ediyoruz? Kimden korkuyoruz ki? Günlük lokum dozumuzu kaybetmekten mi?" sorularına yanıt arayan yazar, kimsenin İsrail'e daha fazla lokum teklif etmedğini, lezzetli tekliflerin varlığını sadece Ben-Eliezer gibi lokum bağımlılarının hayalinde sürdürdüğünü söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı