Gündem Haberleri

  İsrail'e asıl zararı Goldstone değil Peres veriyor

  Haaretz
  17.11.2009 - 00:53 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres Birleşmiş Milletler müfettişi Richard Goldstone’u her türlü adalet duygusundan yoksun bir teknokrat olarak tanımlarken, İsrail’den aslında bu suçlamayı hak eden kişinin Cumhurbaşkanı’nın kendisi olduğu yönünde sesler yükseliyor.

  Haaretz’de Gideon Levy’nin Peres, not Goldstone, is the small man” başlığıyla yayımladığı makalede, Birleşmiş Milletler’in üst düzey bir temsilcisine sarf ettiği olumsuz sözlerin aslında Cumhurbaşkanı’nın kendi karakterinin bir göstergesi olduğuna dikkat çekiliyor.              

                     

  Levy, Goldstone’a yönelik saldırıların şiddetini artırdığına dikkat çekerken, eleştirilerin kişiselleşip, küstah demeçlerin verildiğine işaret ediyor. Yazar, Peres’in Brezilyalı mevkidaşı Luiz Inacio Lula da Silva ile bir araya geldiği toplantıda sergilediği tavırların İsrail vatandaşlarını çileden çıkardığına değinirken, Peres’in bütün ülke adına esip gürlediğini belirtiyor. Makale de aynı zamanda Peres’in kendi ülkesinin reklamını yapma çabalarının herkesi güldürdüğünün altı çiziliyor.                     

   

  İSRAİL’İN MİNNETTAR OLMASI GEREKİYOR                    

  “Goldstone etkileyici bir başarıyla hâlihazırda herkesin gözünde puan topladı. Şimdi, bizim Gazze Savaşına İsrail askeri göndermeden önce iki hatta belki de üç kez düşünmemiz lazım diyen” Levy, İsrail kabul etse de etmese de Goldstone’un yayınladığı raporla İsrail Savunma Kuvvetleri’nin yeni ahlaki kodlarını belirlediğine dikkat çekiyor.
                          
  Levy, İsrail’in Goldstone’a minnettar olması gerektiğini söylerken, Cumhurbaşkanı Peres’in aksine, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), Goldstone’un raporunu daha fazla ciddiye alıyor. Geçtiğimiz hafta ordunun baş askeri adli müşaviri raporda bahsi geçen 12 olayın incelenmesine karar verdi. Her şeyin ötesinde, IDF’nin gerçekten daha düşük olan rakamlarına göre bölgede ölenlerin üçte biri masum siviller. Goldstone sayesinde, rapordan sonra inceleme paneli açıldı. Peres ise kendi adalet anlayışında Goldstone’un IDF’in itiraf ettiği olayları incelemesine bile izin vermedi.

   

  PERES GERİDE KALIYOR

  Levy, Goldstone ile Peres ile yapılacak bir yarışta, Peres’in kaybedeceğine dikkat çekerken, Goldstone’a yönelik eleştiriler yapan Peres’in aslında kendi ülkesinde gerçekleşen insan hakları ihlallerine ses çıkarmayan bir Cumhurbaşkanı olduğunu belirtiyor.

   

  Bununla birlikte Levy, Peres’in Goldstone’nun soruşturmadan geçmesi gerektiği yönündeki açıklamasının İsrail için oldukça üzücü bir demeç olduğuna dikkat çekerek sözlerine şu şekilde devam ediyor:

   

  “Bütün dünyayı kıdemli bir devlet adamı ve uluslararası barış elçisi olarak dolaşan Peres’in adalet anlayışı, Goldstone’nunkiyle kıyaslandığında hiç de iyi işlenmiş değil. Goldstone’un kanıtlanmış ve onaylanmış bir geçmişi varken, Peres’in yok. Peres, Gazze’de ne olup bittiğinden habersizken, Goldstone bizzat oradaydı ve 2 yüze yakın görgü tanığıyla görüştü. Aynı zamanda Goldstone kendi raporundaki iddialarını abartmazken, Peres’in olup bitenler karşısında sessiz kalmaya devam etmesi İsrail halkı için daha büyük bir utanç.”

   

  Levy yazısının sonunda Peres aslında İsrail’in güzel ve insanları kandıran yüzü olduğuna işaret ederken, Peres’in dünya genelinde yaptığı gezilerde boş vaatler ve söylemlerde bulunduğuna dikkat çekiyor ve şöyle devam ediyor:

   

  “Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın istifa etmesini istemiyor ancak aynı zamanda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun olumsuz tavırlarıyla bu istifaya katkıda bulunduğunu da biliyor. Suriye Devlet Başkanı’nın barışı ne kadar istediğini bildiğinden kendisini görüşme masasına davet ediyor. Peki ya Peres yerleşimlerin tamamen durdurulması yönünde bir çağrı yapıyor mu? Ya da Suriye tehdidine karşılık veriyor mu? Elbette hayır.”

   

  Bu tavrın bazılarını sinirlendirdiğini söyleyen Levy, Peres’in bütün dünyaya sadece yersiz ahlak söylemlerinde bulunduğuna işaret ediyor.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı