Gündem Haberleri

İsrail'den tartışma yaratacak yeni inşaat planı

AA
16.01.2011 - 13:42 | Son Güncelleme:

İsrail'in, Batı Şeria'da Doğu Kudüs'ün Gilo Yahudi mahallesinde planladığı 1,400 konutluk yeni projenin, gelecek hafta Kudüs Belediyesi'nin Planlama ve İnşaat komisyonu'nca görüşülerek onaylanması bekleniyor.

Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor          

 

İsrail de, Batı Şeria'daki Filistin kentlerinden Beytüllahim'in yanı başındaki yeni konut projesiyle dünya çapında yeni tepkilere hedef olabilecek.

 

Konut projesinin onaylanması halinde, Bölge Komisyonu'na sunulacağını belirten Ordu radyosuna konuyla ilgili bir açıklama yapan, Şimdi Barış (Şalom Ahşav) Genel Sekreteri Yariv Oppenheimer projenin, Yeşil Hattın ötesindeki en büyük projelerden biri olduğunu, hatta İsrail ile ABD arasındaki ilişkilerde de büyük gerilime neden olan Doğu Kudüs'ün Ramat Şlomo ve Har Homa'daki (Cebel Mukabir) projelerden de büyük olduğunu belirtti.

 

ABD Başkan yardımcısı Joe Biden'in İsrail ve Filistin'i ziyareti sırasında Kudüs'ün Yahudi mahallelerinden Ramat Şlomo'da yapılması öngörülen projenin yine komisyonca onaylanması, ABD tarafında büyük tepki ve kınamalara yol açmış ve Planlama Komisyonu, iki ülke ilişkilerinde yaşanan krizin ardından, bunun sadece bir aşama olduğunu belirtip, komisyonun karar alma ilkelerinde de değişikliklere gitmişti.

 

Oppenheimer, bu projenin hâlihazırda İsrail'e yönelen uluslararası tepkiyi daha da artıracağı yolundaki endişesini dile getirdi.

       

BARIŞ SÜRECİNİN TABUTUNA YENİ ÇİVİ

 

Öte yandan, Kudüs Belediye Meclisi'nin Meretz partili üyelerinden Meir Margalit de, söz konusu konut projesini Yeşil Hattın ötesindeki diğer inşaat planlarından "daha ciddi ve tehlikeli" diye niteledi.

 

Margalit, "Bu, barış sürecinin tabutuna çakılan bir diğer çivi" dedi.

 

Ordu radyosu ise, inşaata başlanmasının henüz zaman alacağını belirtmekle birlikte, yerel komisyonda projenin müzakere edilmesinin, bu amaca yönelik bir adım olarak değerlendirildiğini de kaydetti.

 

Bu arada, Belediye Meclisi'nin Likudlu üyelerinden Elişa Peleg ise "Gilo'nun Kudüs'ün bir parçası olduğunu" belirtti, bu mahallede yapılacak konut inşaatlarının tartışma kabul etmeyeceğini savundu. Özel bir firma tarafından yapılacağı bildirilen konut projesinin tamamlanmasının 4 yıla yakın bir süre alabileceği de kaydediliyor.

 

SİLAH TOPLATMA TARTIŞMASI

Batı Şeria'daki tartışmalar sürerken, tansiyonu artıran diğer bir gelişmenin de yerleşimcilere kendilerini korumaları için verilen silahlarla ilgili yaşanıyor.

 

İsrail ordusunun, Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilere verilen silahları toplama kararı aldığı bildirildi. Ynet haber sitesi, kararın Batı Şeria'da son yıllardaki sükunet ortamı göz önüne alınarak alındığını belirtti.

 

Habere göre, İsrail Ordusu'nun "Judea ve Samarya" tümeni, Batı Şeria'da güvenlikle ilgili durumdaki olumlu gelişme yanı sıra, yerleşimlerdeki silahhırsızlıklarında görülen artış dolayısıyla, yerleşimcilerdeki ordu silahlarının azaltılmasına kararlaştırdı.

 

Ordu yetkililerinin bir taraftan da, kanunları kendileri uygulamaya kalkarak, Yahudi yerleşimlerin etrafındaki çitlere yanaşacak Filistinliler'e ateş açabilecekleri korkusunu dile getirdikleri de kaydedildi.

 

Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

Planet'i Twitter'da takip etmek için:
http://twitter.com/HurriyetPlanet

Etiketler: gündem
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı