Gündem Haberleri

  İsrail'den jet yardım

  Hürriyet Planet
  26.10.2011 - 10:53 | Son Güncelleme:

  Ankara’nın dün akşam saatlerinde 31 ülkeden çadır ve prefabrik konut desteği istemesinin ardından, İsrail Savunma Bakanlığı’ndan jet yanıt geldi.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün yaptığı açıklamaya göre, Türk yetkililer Ankara'daki İsrail Başkonsolosluğu'ndan Van'a prefabrik ev yollanması talebini iletti.

  Bunun üzerine, dün gece İsrail Savunma Bakanlığı yedi taşınabilir prefabrik evi, Boeing 747 tipi sivil bir uçakla Türkiye'ye gönderdi.

  Jerusalem Post'un haberine göre bakanlıktaki yetkililer bu yardımların devamının geleceğini belirtti. 
   
  Resmi kaynaklar, yardım için İsrail'in savunma güçlerine ait ulaşım araçlarının değil, sivil uçakların kullanılmasının Türkiye tarafından Mavi Marmara olayı sebebiyle uygulanan bir yasaktan kaynaklanıp kaynaklanmadığı hakkında bir açıklama yapmadı.

  Haaretz gazetesi de Savunma Bakanlığı kaynaklarına dayanarak, İsrailli ekiplerin İHH ve İranlı kurtarma görevlileriyle aynı bölgede çalışacağını duyurdu.

  GÜL: HERHANGİ BİR ÜLKEYE AYRICALIK YOK

  DİPLOMATİK BİR YORUM YAPILMAMALI

  Depremin olduğu ilk gün hem İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres hem de Başbakan Binyamin Netanyahu Türk mevkidaşlarını arayarak yardım teklif etmişti. Ancak, Türk yetkililer bu teklifleri geri çevirmişti.

  İsrail Savunma Bakanlığı yardımlarının reddedilmesine rağmen, 'Türk yetkililer belki fikirlerini değiştirebilir' düşüncesiyle bir yardım ekibi hazırda bulundurduklarını da bildirdi.

  İsrail Dışişleri Bakanlığı'na ait bir kaynak ise, Türkiye'nin bu yardım talebinin diplomatik bir kabul gibi okunmaması gerektiğinin altını çizdi.

  JAPONYA'DAN 400 BİN DOLAR, MAKEDONYA'DAN 100 BİN EURO

  Depremlere alışık olan Japonya da, Van'daki depremzedelere yardım gönderme kararı aldı.

  Japonya'nın Ankara Büyükelçiliği'nden yapılan açıklamada, Japonya'nın Uluslararası İşbirliği Ajansı aracılığıyla depremden zarar gören Türkiye'ye yaklaşık 400 bin ABD doları ile çadır gibi acil yardım malzemeleri sağlamaya karar verildiği bildirildi.

  Makedonya hükümetininse, Van'da meydana gelen depremde evleri  hasar gören depremzedelere 100 bin euro değerinde para yardımı göndereceği bildirildi.

  Ayrıca, hükümetteki Türk asıllı Devlet Bakanı Hadi Nezir Ankara'daki  Makedonya Büyükelçisiyle temasa geçerek, Van'a gereken teknik yardımlar konusunda  bilgi almakta olduğu belirtildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı