GeriGündem İsrail'den Hamas'a görüşme koşulu
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail'den Hamas'a görüşme koşulu

İsrail Başbakan Vekili Ehud Olmert, Hamas terörü reddetmedikçe ve İsrail'in güvenlik ve barış içinde varolma hakkını tanımadıkça ve kuruluş beyannamesindeki, İsrail'in yok edilmesi hükmü kaldırılmadıkça İsrail'in Hamas ile görüşmeyeceğini bir kez daha vurguladı.

Olmert, haftalık Bakanlar Kurulu toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, bu ilkelerin, uluslararası toplumun çoğunluğu tarafından kabul gördüğüne işaret ederek, bunlar üzerinde herhangi bir taviz vermeye niyeti olmadığını dile getirdi.

FİLİSTİN YÖNETİMİNE GÜMRÜK GELİRLERİNİN DEVRİ

İsrail Bakanlar Kurulu, Filistin Ulusal Yönetimi'nin gelirlerini de tartıştı. Her ay gümrüklerden toplanan gelirler Filistin Yönetimi'ne devrediliyor. Gelecek çarşamba yapılması gereken devir için Savunma Bakanı Şaul Mofaz olumlu görüş bildirdi ve gelirlerin devrini istedi. Mofaz, bu gelirler devredilmedikçe Filistin Yönetimi'nin çökeceğini, hizmetlerin yerine getirilemeyeceğini ifade etti. Bazı hükümet yetkililerinin ise gelirlerin devrini istemediği ve bu konuda ”yumuşak bir tutum sergilenmemesi” taraftarı olduğu belirtildi.

Altyapı ve İskan Bakanı Ze'ev Boim de İsrail Radyosu'na yaptığı açıklamada, Hamas'ın hükümette yer almaması durumunda gelirlerin Filistin Yönetimi'ne devredileceğini söyledi.
Davos'ta bulunan Filistin Ekonomi ve Sanayi Bakanı Mazen Sinokrot, kamu çalışanlarının gelecek ay maaşlarının ödenmesi için 100 milyon dolar bulmak durumunda olduklarını belirtmişti.

NETANYAHU: HİTLER DE DEMOKRATİK SEÇİMLE GELMİŞTİ

İsrail'de Likud Partisi Başkanı Binyamin Netanyahu da Filistin parlamentosu seçimlerinden ezici bir üstünlükle çıkan Hamas'a yönelik eleştirilerini sürdürdü. Netanyahu, Ordu Radyosu'na yaptığı açıklamada, Hamas'ın demokratik bir seçimle geldiği yorumlarına karşı, “Hitler de demokratik bir seçimle gelmişti” karşılığını verdi.
Öte yandan, Hamas'ın Şam'daki lideri Halit Meşal'in, “Filistin ordusunu kuracakları” yolundaki sözlerine, İsrail'den tepki geldi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Regev, Hamas'ın bu tür açıklamalar yerine, “şiddet dışı ve siyasi çözümler üretmesi gerektiğini” söyledi. 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle