Gündem Haberleri

  İsrail'den Filistin'e 118 milyon dolar

  A.A.
  01.07.2007 - 21:06 | Son Güncelleme:

  İsrail radyosunun Filistinli kaynaklara atfen verdiği habere göre, Hamas hükümetinin geçen yıl mart ayında işbaşına geçmesiyle dondurulan vergi ve fon gelirlerinin tamamının, gelecek 6 ay içinde, bölümler halinde Batı Şeria'daki hükümete aktarılması planlanıyor. İsrailli bir yetkili, paranın bugünden itibaren otomatikman aktarılacağını bildirdi.

  Filistinli yetkililer, İsrail'in dondurduğu paranın toplamının en az 500 milyon dolar olduğunu tahmin ediyor.

  Ramallah'taki Filistin başbakanlık yetkilileri ise paranın, Gazze'dekiler de dahil, kamu çalışanlarının maaşlarının ödenmesinde kullanılacağını söylediler.

  1990'daki barış anlaşmasından sonra İsrail, Filistinliler adına gümrük ve fon gelirlerini toplamaya başlamıştı. Para, daha sonra Filistin tarafına aktarılıyordu.

  Her ay yaklaşık 50 milyon dolar civarında toplanan vergi ve fonlar, Filistin hükümet bütçesinin önemli bir gelir kalemini oluşturuyordu.

  İsrail hükümeti, geçen hafta yeni Feyyad hükümetine kimi jestler yapma kararı almış, Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, Ürdün Kralı Abdullah, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in de katıldığı dörtlü barış zirvesinde Olmert, fonların serbest bırakılacağını, ayrıca 250 Filistinli tutuklunun da salıverileceğini açıklamıştı.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı