Gündem Haberleri

  İsrail'den Doğu Kudüs'te dev yeni yerleşim girişimi

  Hürriyet Planet
  17.10.2011 - 14:15 | Son Güncelleme:

  İsrail, Doğu Kudüs topraklarında son 25 yılın en büyük yerleşim biriminin inşaatı için çalışmalara başladı. Tel Aviv yönetiminin bu hamlesi barış görüşmelerini yeniden canlandırma çabalarına yönelik bir “suikast” olarak nitelendirildi.

  Guardian'ın haberine göre, İsrail hükümetinin Kudüs’ün en güneyinde bulunan Givat Hamatos mahallesinde kuracağı 2 bin 600 konutluk bu yeni yerleşim biriminin inşaatı tamamlanırsa Doğu Kudüs ile Batı Şeria’nın bağlantısı tamamen kopmuş olacak.

   

  İsrailli sivil toplum örgütü “Barış Şimdi”, kararın “oyunun kurallarını değiştirecek bir hamle” olduğunu belirtti. 

   

  Başta Ortadoğu Dörtlüsü olmak üzere, uluslararası kamuoyunun liderleri, son dönemde Filistinlilerin BM Güvenlik Konseyi’nde tanınma girişimlerine engel olabilmek adına barış görüşmelerini yeniden başlatmak için girişimlerde bulunuyordu.

   

  Filistinliler yerleşim inşaatlarının sürmesi halinde barış görüşmelerinin gerçekleşmesinin mümkün olmayacağının bir kez daha altını çizerek, Givat Hamatos planlarının İsrail’in barış sürecini yerle bir etmek istediğinin kanıtı olduğunu söyledi.

   

  Başmüzakereci Saeb Erekat, Givat Hamatos teklifinin, “uluslararası kamuoyunun adil ve kalıcı barış getirme çabalarıyla dalga geçmek” olduğunu belirtti.

   

  Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve İngiltere’den yetkililer de dünyanın gözünün İsrail’de olduğu bir dönemde alınan yeni yerleşim inşa etme kararını kınadı.

   

  DOĞU KUDÜS İLE BATI ŞERİA TAMAMEN KOPACAK

  Givat Hamatos, Doğu Kudüs’ü Filistin topraklarının geri kalanından koparan ve Batı Şeria duvarına paralel şekilde gelişen yerleşimler zincirinin son halkası olacak.

   

  İsrailli barış aktivistleri, Tel Aviv’in Kudüs’ün tamamını kontrol altında tutmak ve bağımsız Filistin’e verilecek Kudüs topraklarını sınırlandırmak için elinden geleni yaptığını belirterek, karara tepki gösterdi.

   

  Givat Hamatos’ta inşaatların önümüzdeki yıl başlayabileceği belirtildi.

   

  FİLİSTİNLİLERİN ELİNDEKİ SON KUDÜS TOPRAKLARI

  İsrail, 15 gün kadar önce Gilo yerleşimindeki konutların sayısında bin 200 konutluk bir artışa gideceğini açıkladığında uluslararası kamuoyunun tepkisini çekmişti.

   

  Doğu Kudüs denetleme konseyinin solcu üyelerinden Meir Margalit, Givat Hamatos planının çok daha ciddi sonuçları olduğunu zira sadece konut sayısı itibarıyla daha büyük olmadığını, aynı zamanda 25 yılda ilk kez yeni bir koloni yarattığını ifade etti.

   

  Margalit, “Bu büyük bir olay, çünkü bu yeni bir yerleşim. Var olan bir yerleşimde yeni konutların inşa edilmesinden değil, Doğu Kudüs’te Filistinlilerin elinde kalan son topraklarda yeni bir site kurulmasından bahsediyoruz” dedi.

   

  Bunun barış sürecine vurulacak son darbe olduğunu ifade eden Margalit, “Hükümet Filistinlilerin böyle yaşayamayacağını ve yaptırımların onlar için en önemli olay olduğunu biliyor. Bu işin sonunda yeni terör saldırıları yaşanabilir” uyarısında bulundu.

   

  HÜKÜMET SESSİZ VE DERİNDEN İLERLİYOR

  İsrail’in aşırı sağcı-dinci Şas partisine üye içişleri bakanı Eli Yişai’nin onaya sunduğu planların yerleşimcilerin desteği için Şas’la rekabet halinde olan Başbakan Binyamin Netanyahu tarafından da kabul görmesi bekleniyor.

   

  Netanyahu daha önce yaptığı açıklamalarda İsrail’in “Kudüs” olarak tanımladığı topraklarda istediği yerde inşaat yapma hakkına sahip olduğunu söylemişti.

   

  İsrail hükümeti Givat Hamatos planlarının birkaç yıldır değerlendirilmekte olduğunu ifade ederek konuyu önemsizleştirmeye çalıştı. Gerçekten de yerleşimlerle ilgili ilk teklif üç yıl önce hazırlanmış, daha sonra askıya alınmıştı.

   

  Ancak geçtiğimiz hafta, dikkatlerin Gazze’de beş yıldır tutuklu bulunan Gilad Şalit’in Filistinli tutuklularla takas edilmesine odaklandığı bir dönemde yasa teklifini yeniden gündeme getirerek, onay öncesi son aşama olan 60 günlük değerlendirme periyodunu başlattı.

   

  Son kararı ise yerleşimlere desteğiyle bilinen Kudüs Belediye Konseyi verecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı