Gündem Haberleri

  İsrail'de Arap isimlerine savaş açıldı

  A.A.
  31.05.2011 - 13:26 | Son Güncelleme:

  İsrail parlamentosunun Likudlu milletvekillerinden Tzipi Hotovely, Kudüs'ün Arap mahallelerinin isimlerinin İbranice'ye dönüştürülmesi için yasa teklifi verdi.

  Arap mahallelerinin sakinlerinin tepkisini çekeceği ve kentte İsrail ile Filistinliler arasında yeni bir sorun çıkaracağı düşünülen Hotovely'nin teklifinde, İsrail'in iktidar ve muhalefet partilerinden birçok milletvekilinin imzası bulunuyor. Yasa teklifinin, önümüzdeki haftalarda Knesset'te görüşüleceği bildirildi.

  Teklifin yasalaşması halinde, Kudüs'ün Yahudi yerleşimciler nedeniyle zaten sürekli gerginlik yaşayan Silvan ve Şeyh Cerrah gibi Doğu Kudüs olarak kabul edilen Arap mahalleleri ile kentin etrafındaki Ebu Dis, Ebu Tor gibi Arap kasabalarına İbranice isimler verilecek.

  Bu çerçevede Silvan için Kfar Haşiloah, Şeyh Cerrah için Simon HatHatsadik, tümüyle Arap nüfusun yaşadığı kasabalardan Ebu Dis'e "Kidmat Zion", Ebu Tor'a "Givat Hananya" isimleri öngörülüyor.

  Hotovely, İsrail basınına yaptığı açıklamada, "Yahudilerin yaşadığı mahallelerde İbranice isimler kullanarak, buraların Kudüs'le bağlarını güçlendirmeyi amaçladıklarını" söyledi. Hotovely, "Givat Ram'a kimse Şeyh Bedr demiyor. Aynı şekilde bu mahallelerin Arapça isimleriyle adlandırılmamaları gerekiyor" dedi.

  Teklif uyarınca Kudüs belediye meclisi, kentin "İbraniceleştirilmesi" için gerekli düzenlemeleri yapacak ve tabelaları yenileriyle değiştirecek. Resmi yazışmalarda da eski isimlerin kullanılmaması hükme bağlanacak.

  Teklifte, İsrail devlet televizyon ve radyolarının bağlı olduğu İsrail Yayın İdaresi'nden de yayınlarda sadece İbranice isimleri kullanmaları isteniyor.

  Eski isimler de ancak yeni İbranice isimlerle birlikte ve önce İbranicesi dile getirilmek suretiyle kullanılabilecek.

  Söz konusu mahallelerin yeni isimlerini İsrailli dilbilimci Dr. Avşalom Kor tarafından önerildiği belirtildi.

  Buna göre, "Talbiye için Kommemiyut, Katamon için Gonen, Musrara için Mursa, Malha için Manhat, Ras El Amud için Maale HaZeytim, Ebu Dis için Kidmad Zion, Ebu Tor için Givat Hananya, Mamila için Hagoşrim, Holyland için Eretz Hatsvi, Silvan için Kfar HaŞiloah, Şeyh Cerrah için Şimon HatSadik" isimlerinin kullanılması planlanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı