Gündem Haberleri

  İsrail, uluslararası güç gelince çekilecek

  A.A.
  13.08.2006 - 17:59 | Son Güncelleme:

  İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, İsrail ordusunun, Lübnan ordusu ve uluslararası güç geldiğinde, Lübnan'ın güneyinden çekileceğini söyledi.

  Livni, Bakanlar Kurulunun BM Güvenlik Konseyinin taraflar arasında ateşkesi öngören 1701 sayılı kararını onaylamasının ardından düzenlediği basın toplantısında, BM Güvenlik Konseyinin kabul ettiği kararın “İsrail için iyi bir karar” olduğunu belirtti.

  “Ben tecrübesiz değilim, Orta Doğu'da yaşıyorum ve Orta Doğu'da alınan her kararın uygulanmadığını biliyorum” diyen Livni, ateşkes kararının, kesin olarak uygulanacağı beklentisinde olduğunu ifade etti.
  Kararın bölgede köklü değişikliklere neden olabileceğini, şimdi hep birlikte bunu bekleyeceklerini kaydeden Livni, “İsrail'in sınırlarından vatandaşlarına ateş eden bir terör örgütünü kabul etmeyeceğini dünyanın anladığını” söyledi ve “Amaçlarımızdan pek çoğuna ulaştık” dedi.

  Livni, ateşkesin, Hizbullah'ın silahlandırılmasını sağlaması gerektiğini de kaydetti. Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'yı ve uluslararası toplumu, BM Güvenlik Konseyi kararını uygulamaya, bu çarpışmaları sona erdirmeye ve uluslararası bir güçle desteklenecek Lübnan kuvvetlerini Güney Lübnan'da konuşlanmaya çağıran Livni, Lübnan ordusunun derhal Lübnan'ın güneyine hareket etmesini istedi.

  İsrail Dışişleri Bakanı, kaçırılan askerlerinin serbest bırakılması yönündeki çalışmalarını sürdüreceklerini de ifade ederken, ”İsrail, bölgeye tek bir Lübnan askeri gelmemişken değil, Lübnan ordusu ve uluslararası gücün güney Lübnan'a yerleşmesiyle eş zamanlı olarak çekilecektir. Oysa şimdi bize diyorlar ki, 'Haydi çekil'. Bizim isteğimiz ve kararımız, ancak bu koşullarla çekilmektir.”
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı