Gündem Haberleri

  "İsrail uçakları ABD üssünde İran'ı vurmaya hazırlanıyor"

  Hürriyet Planet
  02.05.2011 - 17:51 | Son Güncelleme:

  İran devlet televizyonu, İsrail hava kuvvetlerine ait bir savaş uçağının İran’ı vurmak için Irak’ta bulunan ABD üssünde hazırlık yaptığını öne sürdü.

   

  Press TV’nin internet sitesinde yer alan haberle ilgili olarak İsrail’den yapılan açıklamada yetkililer böyle bir saldırı planı konusunda bilgileri olmadığını ifade ederken, Irak hava kuvvetleri de haberi reddetti. Pentagon da haberi yalanladı.

   

  Press TV ise haberini Iraklı ABD karşıtı Şii lider Muktada el Sadr’ın hareketine yakın bir kaynağa dayandırdı.

   

  Pentagon’dan yapılan açıklamada böyle bir hazırlık olmadığı kesin bir dille ifade edildi.

   

  ABD’nin Ortadoğu’daki en önemli müttefiklerinden biri olan İsrail, Tahran’ın sivil nükleer enerji programının, nükleer silah planlarını gizlemek için bir bahane olduğunu ifade ediyor. İsrailli liderler daha önce defalarca İran’a askeri operasyon ihtimali üzerinde durdu.

   

  Ancak son dönemde tansiyonun yükseldiği yönünde bir işaret görülmezken, Press TV’nin haberini destekleyecek bir ipucuna da rastlanmadı.

   

  İsrail ordusundan bir sözcü, böyle bir konuda bilgisi olmadığını, ancak ordunun operasyonlarla ilgili açıklama yapmayacağını söyledi. Irak Hava Kuvvetleri Komutanı General Enver Ahmed ise haberi “temelsiz” olarak nitelendirerek reddetti.

   

  Pentagon da haberi “gülünç” olarak nitelendirdi. ABD adına açıklama yapan Albay Dave Lapan, raporun gerçeklik taşımadığını söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı