Gündem Haberleri

  İsrail: Tavrını değiştirirse Hamas ile ilişki kurarız

  ATİNA (A.A)
  14.02.2006 - 15:48 | Son Güncelleme:

  İsrail Cumhurbaşkanı Moşe Katsav, ”İsrail'in, Hamas ile, tavrını değiştirdiği takdirde ilişki kuracağını” söyledi.

  Resmi ziyaret için Atina'ya gelen Katsav, Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas ile yaptığı görüşmenin ardından gazetecilere açıklama yaptı. Papulyas ile İsrail-Yunanistan ilişkilerini ve uluslararası gelişmeleri ele aldıklarını belirten Katsav, iki ülke arasındaki temasların artmasını umduğunu kaydetti.

  Katsav, “Değişik görüşlerimiz olabilir, ama bunun bizi korkutmaması gerekiyor. Ülkelerimiz arasındaki ilişki, üçüncü taraflar nedeniyle yaralanmamalıdır, çünkü bu ilişki iki ülkenin de yararınadır” dedi. İsrail ile Filistin Yönetimi arasındaki ilişkinin kritik bir dönemde bulunduğunu söyleyen Katsav, İsrail'in son 12 yıl içinde Filistinlilerin yararına pek çok olumlu adım attığını belirtti.  Katsav, şunları söyledi:

  “Korkarım son gelişmelerden, yani Hamas'ın seçimleri kazanmasından sonra, 12 yıl geriye gidilmesi olasılığı ortaya çıkmıştır. İsrail hiçbir biçimde terörün Hamas tarafından sürdürülmesini kabul etmeyecektir. İsrail, kendisini tanımayan Hamas ile müzakereye girmeyeceği gibi, attığı adımları geri alarak başladığı noktaya geri dönmeyecektir. Hamas ile, görüşlerini değiştirdiği takdirde ilişki kurarız.”

  PAPULYAS'IN AÇIKLAMASI

  Papulyas ise Katsav ile ikili ilişkiler, uluslararası gelişmeler ve Ortadoğu sorununu ele aldıklarını söyledi.
  Katsav ile İsrail'in sınırları içinde güvenli yaşaması ve demokratik Filistin devleti oluşması noktasında hemfikir olduklarını bildiren Papulyas, Filistin'de yapılan seçimlerin demokrasinin güçlenmesi yönünde atılmış bir adım olduğunu, ancak Hamas'ın yeni koşullara uyması gerektiğini vurguladı.

  Papulyas, Yunanistan ve İsrail'in şiddet nereden gelirse gelsin kınadıklarını da belirtti. Katsav ile görüşmelerinde Kıbrıs konusuna da değindiklerini belirten Papulyas, “Görüşmede Kıbrıs'taki Türk işgalinin en kısa zamanda sona ermesi gerektiğini vurguladığını” kaydetti.

  Bu arada, İsrail ile Yunanistan arasında sanayi ve kalkınma alanında işbirliği anlaşması imzalandı.
  Katsav, Atina'daki temasları çerçevesinde yarın Başbakan Kostas Karamanlis ile bir araya gelecek.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı