GeriGündem İsrail: Silah bırakmazsa Hamas'la görüşmeyiz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail: Silah bırakmazsa Hamas'la görüşmeyiz

Mısırlı üst düzey yetkililerle görüşmelerde bulunmak üzere Kahire'ye giden İsrail Savunma Bakanı Şaul Mofaz, silah bırakmadıkça Hamas'la görüşmeyeceklerini belirtti.

Mofaz, Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'le görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Hamas tüm terör faaliyetlerine son vermeden ve üyelerinin silahlarını toplamadan, İsrail'in Hamas'la hiçbir temasa geçmeyeceğini” kaydetti.

“Bunun, İsrail'in Hamas'la diyalog kurmak için izlediği bir politika olduğunu” belirten Mofaz ayrıca, Hamas'ın “İsrail devletini tanıması. Filistin Yönetimi ile sağlanan tüm anlaşmaları kabul etmesi. İsrail'in yok edilmesi yönündeki çağrılarına son vermesi ve terörist örgütünü yok etmesi gerektiğini” kaydetti.

Mofaz, ayrıca, Mısır Cumhurbaşkanı Mübarek'in, Filistin'de hükümeti kurması beklenen Hamas'ın uluslararası baskılara boyun eğeceğini ve İsrail'e karşı şiddetten vazgeçeceğini düşündüğünü söyledi. Şaul Mofaz, Mübarek ile görüşmesine ilişkin İsrail radyosunda yayımlanan açıklamasında, Mısır Cumhurbaşkanı'nın, Hamas'ın gelecekte yönünü değiştireceğine ve İsrail'in koşullarını kabul edeceğine inandığını söylediğini kaydetti.

Mofaz, Kahire'deki basın toplantısında da Mübarek'in, İsrail'in bütün koşullarını Hamas'ın kabul etmesi için elinden gelen bütün çabayı harcayacağı taahhüdünde bulunduğunu söyledi.

İsrail, Filistin seçimlerinde zafer elde eden radikal Hamas örgütünün, şiddetten vazgeçmesi, İsrail'in varlığını tanıması ve Filistin ile İsrail arasında daha önce varılan anlaşmaları kabul etmesini istemişti. Geçen hafta Kahire'de bir araya gelen Hamas liderleriyse Mısır'ın İsrail'in taleplerini kabul etmeleri için kendilerine herhangi bir baskı yapmadığını söylemişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle