Gündem Haberleri

  İsrail savaş çıkarsa nükleer tesislerini kapatacak

  Hürriyet Planet
  03.01.2012 - 11:49 | Son Güncelleme:

  İsrail Savunma Kuvvetleri ve İsrail Atom Enerjisi Komisyonu’nun İran, Suriye, Hizbullah, Hamas ya da Gazze’deki başka Filistin örgütleriyle bir savaş çıkması durumunda Dimona ve Nahal Sorek’teki nükleer tesislerini kapatmayı planlıyor.

  Haaretz gazetesi, İsrail Atom Enerjisi Komisyonu ve İsrail Savunma Kuvvetleri İç Cephe Komutanlığı’nın böyle bir karar alırkenki amacın füzelerin tesislerin savunma kalkanlarını aşması durumunda, reaktörlerin çevrelerindeki bölgeye verilecek zararın önlenmesi olduğunu bildirdi.

   

  Her iki tesisin çevresinde de füzesavar füzeleriyle yüksek duvarlı binalardan oluşan çok katmanlı savunma sistemleri bulunuyor. Bu sistemlerin reaktörlere yönelik herhangi bir saldırı durumunda yaşanacak zararı minimuma indireceği öngörülüyor.

   

  Ancak teoride bütün sistemler aşılabilir durumda olduğu için reaktörlerdeki faaliyetlerin bir savaş halinde durdurulması gerekiyor. İsrail’e yönelik roket saldırılarının arttığı savaş dışı durumlarda da benzer bir uygulamaya gidilmesi planlanıyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı