Gündem Haberleri

  İsrail, Mısır'dan özür diledi

  Hürriyet Planet
  12.10.2011 - 09:47 | Son Güncelleme:

  İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, iki ay önce Mısırlı beş polisin İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürülmesinden dolayı Mısır'dan özür diledi.

  Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Olayı inceleyen (İsrail) komisyonunun raporuna dayanarak, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Mısırlı güvenlik güçlerinin İsrail'den açılan ateşte hayatını kaybetmesinden dolayı özür dilemektedir" denildi.

  Açıklamada ayrıca, "Yapılan soruşturmadan, gelecekte benzer saldırıların önlenmesi ve sınır güvenliğinin geliştirilmesi için dersler çıkarılmıştır" ifadesi kullanıldı.

  İsrail güvenlik güçleri, Ağustos ayında sınır bölgesinde 8 İsrailli'yi öldüren saldırganlara ateş açmış, çıkan çatışmada Mısır topraklarındaki 5 polis hayatını kaybetmişti. Mısırlı güvenlik güçlerinin öldürülmesi, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin gerilmesine yol açmış ve Mısır, İsrail'den özür dilemesini istemişti.

  MISIR'IN ONAYI ALINDI

  Jerusalem Post, Barak'ın gözetimindeki bir İsrail heyetinin geçtiğimiz günlerde Kahire'de bir araya geldikleri Mısırlı yetkililere, açıklanması planlanan özür metnini sunup onay aldıklarını bildirdi.

  Özür açıklaması, İsrail kabinesinin esir asker Gilad Şalit'in serbest bırakılması için Hamas'la varılan anlaşmayı ele aldığı saatlerde geldi. Hamas ve İsrail arasındaki müzakerelere arabuluculuk eden Mısır, tarihi anlaşmanın sağlanmasında önemli rol oynamıştı.

  İsrail'den beklediği resmi özrün yerine getirilmesinden sonra Mısır'ın, öldürülen güvenlik görevlilerinin aileleri için tazminat ödenmesini ve olayın sorumlularının cezalandırılmasını talep ettiği belirtildi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı