Gündem Haberleri

  İsrail Karni geçişini açtı

  A.A.
  05.02.2006 - 16:50 | Son Güncelleme:

  Gazze Şeridi ile arasındaki mal giriş çıkışında kullanılan Karni geçişini, yaklaşık 3 haftalık aradan sonra yeniden açtı.

  Geçişin iki tarafında malları bekleyen İsrail ve Filistinli işadamları, geçişin kapalı kalması nedeniyle mallarının bozulduğunu ve milyonlarca şekellik zararları olduğunu belirterek, İsrail'in kendilerine başka bir geçiş göstermediğinden yakınmışlardı.
  İsrail Ordusu ise Karni geçişini kapayarak, Filistin güvenlik güçleriyle birlikte geçiş noktası etrafında tünel aramak amacıyla kazılar yapmıştı.
  İsrail Ordusu yetkilileri, malların bir başka kapıdan taşınması yolundaki tekliflerinin, Filistinliler tarafından kabul edilmediğini de öne sürmüştü.
  Geçen hafta, Gazze tarafında uzun süre bekleyip bozulan, başta çilek olmak üzere 40 ton meyve, protesto amacıyla ateşe verilmişti.
  Filistinli yetkililer, Karni geçişinin kapalı kaldığı sürece yaklaşık 30 milyon dolarlık ürünün heba olduğunu belirttiler.
  Öte yandan, Karni geçişi açılırken, Nablus yakınlarında Beyt Purik askeri kontrol noktası kapatıldı. Filistinliler, askeri kontrol noktasının kapanmasıyla onlarca kişinin ve aracın geçiş yapamadığını belirttiler.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı