Gündem Haberleri

  İsrail, işkence gören Filistinlilere tazminat ödüyor

  A.A.
  01.02.2006 - 12:44 | Son Güncelleme:

  İsrail, soruşturmalarda iç güvenlik servisi Şin Bet ve İsrail ordusu tarafından işkenceye uğradıklarını belirten 28 Filistinli'ye 2,4 milyon İsrail Şekeli (yaklaşık 520 bin dolar) tazminat ödedi.

  İşkence davaları, yaklaşık 10 yıldır devam eden mahkeme sürecinin sonunda, Tel Aviv Bölge Mahkemesi'nce karara bağlandı. Yediot Ahronoth gazetesinin verdiği habere göre, Filistinlilerin avukatı Bişara Cebali, devletin işkence yapıldığını kabul etmediğini belirtti, “Ancak tazminat ödenmesi, bunun sessiz bir kabulüdür” diye konuştu. Cebali, müvekillerinden birinin sorguda dövülmekten testislerini kaybettiğini ifade etti.

  1996-1997 yıllarında, Batı Şeria'dan bir grup Filistinli, Şin Bet ve İsrail ordusu tarafından yapılan sorgularda işkenceye maruz kaldıklarını belirterek, dava açmışlardı. Filistinliler, sorgular sırasında acı verici şekilde bağlandıklarını, başlarına çuval geçirildiğini, uyutulmadıklarını öne sürmüşler, ayrıca dövülme, şiddet tehditleri, yiyecek ve içecek vermeme, aile bireylerine yönelik tehditler de olmak üzere çeşitli işkencelerle karşılaştıklarını belirtmişler, İsrail bu suçlamaları reddetmişti.

  Yüksek Mahkeme, sorgularda bu yöntemlerin kullanılmasını yasaklanmıştı. Filistinlilerin avukatları, tazminatların, fiziksel ve psikolojik tedaviler için kullanılacağını da kaydetti.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı