GeriGündem "İsrail, İran'ın nükleer tesislerini çoktan imha etti"
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  33
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"İsrail, İran'ın nükleer tesislerini çoktan imha etti"

"İsrail, İran'ın nükleer tesislerini çoktan imha etti"
refid:20011628 ilişkili resim dosyası

Wikileaks'in, dünyaca ünlü istihbarat-analiz şirketi Stratfor'dan sızdırdığı e-postalarda, İsrail kara kuvvetlerinin Kürt militanların da yardımıyla, İran'a ait nükleer alt yapıyı çoktan imha ettiği iddia edildi.

Yayımladığı gizli bilgilerle tüm dünyada olay yaratan Wikileaks, son olarak, ABD'de bulunan ve "gölge CIA" diye nitelendirilen Stratfor'un binlerce e-postasını internete koyacağını açıkladı.

Bu açıklamanın ardından Haaretz gazetesi, İsrail'in İran'ın yer altındaki nükleer tesislerini yok ettiği iddiasının yer aldığı e-postaya ilişkin bir haber yayımladı.

Haaretz'in haberine göre, Stratfor'dan sızdırılan e-postalarda, şirket çalışanlarının İsrail ile ilgilli bu iddianın doğru olup olmadığı üzerine yazışmaları yer alıyor.

ANONYMOUS İLE ÇALIŞTILAR 

Wikileaks'in internet korsanları Anonymous ile çalışarak elde ettiği e-postalardan, 'İsrailli komandoların Kürt militanların yardımını alarak İran'ın nükleer tesislerini imha ettiği' ihbarının, şirket yetkilileri tarafından sorgulandığı anlaşılıyor.

Kasım 2011 tarihli bir e-postada, Stratfor yetkililerinin Tahran'da yakınlarındaki bir askeri üsteki patlama hakkındaki görüşleri bulunuyor.

"KÜRTLER YARDIM ETTİ" 

Yazışmalarda, bir haber kaynağından alınan, İsrail'in İran'a yönelik saldırı hazırlığında olduğu bilgisinin "yanıltıcı bir istihbarat" olduğu, İsrail'in İran nükleer tesislerini haftalar önce yok ettiği, iddiası tartışılıyor.

E-postalarda, bazı Stratfor analistleri bu bilginin doğruluğunu sorgularken, bazılarıysa söz konusu operasyonların İsrail'in İran'a yolladığı komandolar tarafından yapıldığı, Kürt militanlardan ve İsrail'de yaşayan İranlı Yahudilerden yardım alındığını öne sürüyor.

Dün gece Wikileaks yetkilileri, 2004-2011 arasında Stratfor'un e-posta kutusuna düşen 5 milyona yakın e-postayı yayımlayacaklarını açıklamış, bunların nasıl ele geçirildiğiyle ilgili bir bilgi paylaşılmamıştı.

Stratfor'un yöneticisiyse, bu e-postaların çalındığını daha önce açıkladıklarını ve bunların sıkıcı günlük yazışmalar olduğunu, kimsenin işine yaramayacağını öne sürmüştü.

CASUSLAR ESKİ ABD MEMURLARI

E-postalardan anlaşıldığı üzere, "Gölge CIA"in müşterileri arasında ABD yönetiminin istihbarat ajansları, Dow kimya şirketi, savunma sektörünün devleri Lockheed Martin, Northrop Grumman ve Raytheon bulunuyor.

Haaretz'in bildirdiğine göre, yazışmalar, birçok Stratfor casusunun ABD yönetiminin eski çalışanı olduğunu ve istihbarat kaynaklarına düzenli olarak ödeme yaptığını gösteriyor.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle