GeriGündem İsrail’in kurduğu komisyonu tanımadığımızı resmen bildirdik
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  2
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail’in kurduğu komisyonu tanımadığımızı resmen bildirdik

İsrail’in kurduğu komisyonu tanımadığımızı resmen bildirdik
refid:15060032 ilişkili resim dosyası

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, ABD ve AB’nin üç etkin ülkesine, İsrail’in gemi baskınını soruşturması için tek taraflı kurduğu komisyonu ve komisyondan çıkacak kararı tanımayacağını resmen bildirdi.

Davutoğlu’nun önceki gün ABD Büyükelçisi James Jeffrey, İngiltere Büyükelçisi David Reddaway, Almanya Büyükelçisi Eckart Cuntz ve Fransa Büyükelçisi Bernard Emie’yi kabulünde, İsrail’in gemi baskını ile BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) İran’a yönelik yaptırımları ele alındı. Davutoğlu, İsrail’in eski yargıçlarından Yaakov Tirkel başkanlığında kurulan komisyona seçilen Kuzey İrlandalı David Trimble’nin, ‘İsrail’in Dostları Grubu’nda yer aldığını, Dore Gold’un da İsrail’in eski BM Büyükelçisi olduğunu hatırlattı. Davutoğlu, “Bu komisyon ne yöntem ne de içerik açısından kabul edilebilecek düzeyde. Bu nedenle hem komisyonu, hem de vereceği kararı kabul etmeyeceğiz. Uluslararası sularda yapılan saldırıyı BM’nin denetiminde uluslararası bir komisyonun soruşturmasını istiyoruz. BM’nin bu yöndeki girişimine ülkelerinizden destek bekliyoruz” dedi.

Türkiye-İsrail maçları iptal

AVRUPA Bayanlar Voleybol Ligi (B) Grubu’nda yer alan Türkiye’nin, İsrail ile yapacağı 4 maç, karşılıklı olarak iptal edildi. Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık’ın bu konuda Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) nezdinde yaptığı girişimler sonuç verdi. CEV, Türkiye’nin, grupta İsrail ile yapacağı karşılaşmaların oynanmamasını, Türkiye ve İsrail’de yapılacak 2’şer maçta, evsahibi ekiplerin 3-0 galip sayılmalarını kararlaştırdı.
Yorumları Göster
Yorumları Gizle