Gündem Haberleri

İsrail’in Kana katliamı Mısır’da protesto edildi

Metin TURAN - KAHİRE / DHA
01.08.2006 - 10:37 | Son Güncelleme:

Mısır’ın başkenti Kahire’de İsrail’in Kana saldırısı protesto edildi. Akşam saatlerinde Özgürlük Meydanı’nda toplanan Kifaye Hareketi, İşçi Partisi, Gad Partisi ve Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri Arap hükümetlerini savaşa duyarsız olmakla suçladı. Meydanda toplanan yaklaşık bin 500 gösterici İsrail ve ABD bayrağı yakarak tepkisini dile getirdi.

GÖSTERİCİLER POLİSLE ÇATIŞTI

Gösteride Hizbullah lideri Hasan Nasrallah posterleri ve kefene sarılmış oyuncak bebek taşıyan kalabalık, ’Hürriyet nerede?’, ’Hükümetler hain’, ’İsrail Büyükelçisi Mısır’ı terk et’, ‘Mübarek sus’ ve ‘Özgürlük sözle değil, silahla olur’ şeklinde slogan atınca Mısır polisi göstericilere müdahale etti. Öfkeli kalabalık ‘Basın nerede?’ ve ‘İşte teröristler burada bizi darp ediyor’ şeklinde slogan atınca polis geri çekildi.

BAROLAR BİRLİĞİ DE ARAP HÜKÜMETLERİNE YÜKLENDİ

Mısır Barolar Birliği Heyeti de İsrail’in Kana saldırılarına tepki gösterdi. Birlik temsilcileri Lübnan Büyükelçiliği’ni ziyaret ederek taziye ziyaretinde bulundu. Ziyaretin ardından Barolar Birliği Merkezi’nde toplanan avukatlar, İsrail’in kanlı Kana saldırısını kınadı. Arap hükümetlerine de yüklenen Mısırlı hukukçular, ellerinde ‘Kana’da ölen çocuklardan Arap liderler sorumludur’, ’Korkak Arap Hükümetleri’ yazlı pankartlar taşıyarak tepkisini dile getirdi. Öte yandan Arap Doktorlar Birliği de Lübnan ve Filistin’e yardım için bir kampanyası başlattı. İsrail’in 2 gün önce Lübnan’ın güneyindeki Kana kasabasına düzenlediği hava saldırısında 37’si çocuk 60 sivil hayatını kaybetmişti.
Etiketler: son dakika , haberler
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı