Gündem Haberleri

  İsrail gerginliği borsayı vurdu

  EkoNet
  31.05.2010 - 12:10 | Son Güncelleme:

  Küresel piyasalarda, Japonya'da koalisyon hükümetinin dağılması ve Avrupa'da İspanya'ya yönelik endişelerin artmasına rağmen ABD ve İngiltere'de ulusal tatil olması nedeniyle sakin bir seyir hakim. İçerde ise İsrail ile yaşanan gerginlik, İMKB'de yüzde 2 kayıp yaşatırken, dolar/TL 1.57 seviyesinde bulunuyor.

  Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Cuma günü İspanya'nın kredi notunu düşürmesi ve Japonya'da koalisyon hükümetinin dağılmasına rağmen ABD ve İngiltere'de ulusal bayram nedeniyle piyasaların kapalı olması küresel çapta bugün sakin bir seyir ortaya çıkardı.

   

  İçerde ise piyasalardaki hareketlilik, İsrail ile Türkiye arasında Filistin'e yardım için gönderilen gemilere müdahale edilmesinin yarattığı gerginlik nedeniyle daha sert oldu. Yurt dışı piyasalardaki sakin havaya rağmen, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) sabah seansında yüzde 2'yi aşan kayıplarla 54 bin seviyesinden işlem gördü.

   

  Dolar/TL 1.57'nin üzerine çıkarken, euro/TL ise 1.93'e yükseldi.

   

  ANALİSTLER KÖTÜMSER DEĞİL

  Analistler, İsrail ile Türkiye arasındaki gerginliğin iç piyasada negatif etkisi olabileceğini ancak Türkiye'ye yönelik görüşlerinde çok büyük değişiklik yapmayacağını belirtti.

   

  Paris merkezli Crédit Agricole Cheuvreux analisti Simon Quijano-Evans gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunduğu bilgi notunda, "Yerel medyanın yaşanan olayı yoğun şekilde Türkiye-İsrail ilişkilerine zarar vereceğine yönelik haberleriyle piyasalar açılışta olumsuz etkilendi...[Gelişmenin] iç piyasadaki algıyı negatif etkilediği açık ancak bizim bakışımızda Türkiye'nin yerini anlamlı şekilde değiştiren bir şey değil" dedi

   

  ASYA VE AVRUPA YATAY

  Öte taraftan, Fitch Ratings'in İspanya'nın kredi notunu bir AAA’dan AA+’ya indirerek bir basamak düşürmesi, Euro Bölgesi ekonomilerine ilişkin endişeleri artırmasına rağmen, Asya borsaları bugün yatay seyrediyor.

   

  Japonya'da sol eğilimli Sosyal Demokrat Parti'nin, hükümetten ayrılma kararı alması, parlamento seçimlerine iki ay kala koalisyonun gücünü zayıflattı. Bu haberle ülkede hisse senetleri piyasalarında düşüş yaşanmasına rağmen daha sonra gelen Nisan ayı sanayi üretimi verisindeki önceki aya kıyasla yüzde 1.3'lük artış, kayıpların geri alınmasını sağladı.

   

  Ancak Japon yeni bu gelişmelerden olumsuz etkilenerek dolar ve euro karşısında değer kaybetti. Bugün ABD ve İngiltere borsaları Ulusal Anma Günü nedeniyle kapalı.

   

  İspanya haberi ile Cuma günü 1.2260'a kadar euro/dolar paritesi bu sabahki işlemlerde kısmi toparlanma yaşayarak 1.23'ün üzerinde işlem görüyor.

   

  Petrol 74 doların hafif üzerinde, altın 1.214 dolar seviyesinde bulunuyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı