Gündem Haberleri

  İsrail Gazze ve Nablus'u vurdu

  Hürriyet Haber
  12.12.2001 - 22:38 | Son Güncelleme:

  Batı Şeria ve Gazze Şeridi'ndeki saldırılardan sonra İsrail, F-16`larla Gazze ve Nablus'daki Filistin hedeflerini bombaladı.

  Batı Şeria`da bir İsrail otobüsüne yönelik saldırının ardından İsrail uçakları, Gazze ve Nablus`daki Filistin yönetimine ait hedefleri bombaladı.

  Filistinli bir üst düzey yetkiliye göre, İsrail F-16`ları bombardımanda Gazze`deki 3 hedefi vurdu.

  Yetkili, hedeflerden birinin kent merkezinde Filistin lideri YaserArafat`ın bürosunun yakınlarındaki Filistin polisine ait bir bina olduğunu ve binadan alevler yükseldiğini söyledi.

  Saldırıda hedef alınan kent merkezindeki ikinci binanın da polis merkezi olduğu belirtildi. Aynı bina birkaç gün önce düzenlenen hava saldırısında da hedef alınmıştı. Üçüncü bina hakkında bilgi verilmedi.

  Filistin lideri Arafat, Batı Şeria`daki Ramallah kentinde buluyor.

  Batı Şeria`nın kuzeyindeki Filistin özerk kenti Nablus`daki bombardımanda da Filistin karakolu hedef alındı.

  Görgü tanıkları, İsrail F-16`larının bombardımanında kentteki bir cezaevinin de hedef alındığını ve bombalanan bölgeden duman yükseldiğini söylediler.

  Bombardımanlarda ölen olup olmadığı konusunda bilgi verilmedi.

  İsrail otobüsüne yönelik saldırıda 10 İsrailli öldü.  
   
  İSLAMİ CİHAD VE HAMAS BÜROLARI KAPATILIYOR
   
  Filistin Lideri Yaser Arafat`ın, İslami Cihad ve Hamas`ın bütün bürolarının derhal kapatılması kararı aldığı bildirildi.

  Filistin Özerk Yönetimi tarafından yapılan resmi açıklamada, ``Arafat başkanlığında acil olarak toplanan Filis Yönetimi, Filistin güvenlik güçlerinin, İslami Cihad ve Hamas örgütlerinin eğitim, sağlıkve siyasi amaçlı olanlar da dahil tüm bürolarını kapatması yönünde karar aldı`` denildi.

  Filistin yönetimi, Gazze Şeridi ve Batı Şeria`da bu akşam düzenlenen intihar saldırılarını kınamıştı.  
   
  AB'DEN İSRAİL'E SERT TEPKİ

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, İsrail`in Filistinlilere yönelik saldırılarını sert bir biçimde eleştirdi.

  AB Komisyonu Dışilişkiler sorumlu üyesi Chris Patten, Avrupa Parlamentosu`nda bugün yaptığı konuşmada, İsrail`in, Filistinlilerin altyapısına yönelik askeri saldırılarla, terörizmle mücadele etmesininolanaksız olduğunu söyledi.

  Patten, İsrail`in düzenlediği saldırıların, şiddet ve terörizmi engellemek yerine daha fazla körükleyeceğini kaydetti.

  Filistinlilerin zaten ekonomik açıdan zorluklar yasadığına işaret eden Patten, bu saldırıların onların yaşam koşullarını daha da kötüleştireceğini ve terörizmin durmasına kesinlikle katkıda bulunmayacağını söyledi.

  Patten, Ortadoğu sorununa barışçıl çözüm bulmanın tek yolunun şiddete son vererek, diyaloğu başlatmak olduğunu belirtti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı