GeriGündem İsrail, Gacar'a duvar yapmayacak
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail, Gacar'a duvar yapmayacak

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Giora Eiland, Lübnan sınırı yakınındaki Gacar köyüne duvar inşa edilmeyeceğini belirterek, bunun yerine bölgedeki güvenliğin artırılacağını bildirdi.

İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet'in, güvenlik gerekçesiyle köyün duvarla ikiye bölünmesi ve kuzey kesiminde oturanların güneye nakledilmesi önerisinin bakanlar kurulu tarafından, İsrail'in Lübnan ve Suriye ile halen gergin olan ilişkilerini kötüleştireceği ve BM ile varılan anlaşmayı ihlal edeceği için reddedildiği kaydedildi. Eiland, köyü duvarla ikiye bölmeyeceklerini ve bölgedeki güvenliği artıracaklarını söyledi.

İsrail'in 1967 Ortadoğu Savaşı'nda Golan Tepeleri işgalinde Suriye'den ele geçirdiği köyün topraklarının bir bölümü Lübnan'a uzanıyor. İşgalden sonra sakinlerinin büyük bölümünü İsrailli Arapların oluşturduğu köyün bir kısmı Lübnan, diğer kısmı İsrail denetiminde.

İsrail televizyonu dün duvar inşaatı projesinin, bugün yapılacak ve iç güvenlik servisi Şin Bet'in de katılacağı bir görüşmede yetkililerce ele alınacağını belirtmiş ve köyün Lübnanlıların yaşadığı bölümünde bulunan İsraillilere ait bazı evlerin tahliye edilerek sahiplerine tazminat ödenmesinin de gündemde olduğunu duyurmuştu.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle