Gündem Haberleri

  İsrail firması Filistin’e yakıt teslimatını durdurdu

  KUDÜS (A.A)
  27.02.2006 - 11:22 | Son Güncelleme:

  Filistinlilere yakıt temin eden başlıca şirketlerden biri olan İsrail'deki Dor-Allon şirketinin, Filistinlilere yakıt teminini durdurduğu bildirildi.

  Şirketin adının açıklanmasını istemeyen sözcüsü, “Filistin Yönetimi'nin 103 milyon şekel (yaklaşık 38 milyon YTL) çeki geçen hafta ödenmedi. Bu durumda teslimatı durdurduk, çünkü Filistinlilerin borçları kabarıyor” dedi.
  İsrail basınındaki haberlerde de, Filistinlilerin önümüzdeki günlerde benzin sıkıntısı çekme riskiyle karşı karşıya kaldığı belirtildi.

  Filistin Yönetimi'nin kurulduğu 1994'ten bu yana Dor-Allon şirketi her yıl Filistin'e 600 bin ton yakıt ve 120 bin ton gaz temin ediyor ve yaklaşık 1,5 milyar şekel tahsil ediyor.

  Bu arada, İsrail Başbakanlık makamından üst düzey bir yetkilinin, İsrail hükümeti ya da İsrail devletinin bu duruma müdahale edemeyeceğini, çünkü özel bir sözleşmenin söz konusu olduğunu ifade ettiği belirtildi. İsrail, Filistin Yönetimi adına her ay yaklaşık 50 milyon dolarlık vergi ve fon geliri topluyor ve bunları Filistin Yönetimi'ne aktarıyordu. Hamas'ın 25 Ocak'taki seçim zaferinin ardından, geçen ayki yaklaşık 55 milyon dolarlık fonun transferi bir süre durdurulmuştu. Filistin'de 60 bini güvenlik görevlisi olmak üzere, yaklaşık 140 bin dolayında çalışanın aylık ücretlerinin ödenmesinde kullanılan bu para, Filistin Yönetimi'nin bütçesinin yüzde 30'unu oluşturuyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı