Gündem Haberleri

  İsrail-Filistin sorunu New York'ta çözülemez

  JPost
  10.01.2011 - 11:26 | Son Güncelleme:

  ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Pazar günü Abu Dabi, Dubai, Muskat ve Doha’nın liderleriyle bir araya geldi. Clinton, Irak’taki yeni hükümetin desteklenmesi ve Filistin Yönetimi’ne kaynak sağlanması için Arap dünyasından daha fazla destek isteyeceğini belirtti.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor 

   

  Obama yönetiminin Ortadoğu barış sürecinde beklenen ilerlemeyi gösterememesinin ardından, Clinton, Filistin Yönetimi’nin desteklenmesi için zengin Arap ülkelerinin desteğini arıyor. ABD, Filistin devlet kurumlarının desteklenmesini, böylece Filistin Yönetimi’nin tek taraflı devlet ilan etmesi veya Birleşmiş Milletler’e (BM) başvurarak İsrail’e karşı duruş sergilemesinin önüne geçmek istiyor.

  Clinton, “New York’un, İsrail ve Filistin arasındaki uzun süreden ve var olan çatışmanın çözüleceği yer olmadığına inanıyoruz” dedi. Clinton ayrıca, “Bunun Filistinlilerin veya bir başkasının izlemesi gereken sonuç getirici bir yol olmadığını düşünüyoruz” ifadesini kullandı.

  İran’ın nükleer programı hakkında da konuşan Clinton, Tahran’ın nükleer silah elde etmek için çabalarını sürdürdüğüne yönelik tahminlerin devam ettiği süreçte, mevcut baskının devam etmesi gerektiğini söyledi.

  Clinton, İran’la ticari ilişkileri bulunan Körfez ülkelerine, yaptırımların sürdürülmesine yardımcı olacak şekilde hareket etmelerini istedi. Clinton, “İran’ın bir veya üç sene için yok edeceğini söylediği bir Körfez ülkesinde veya başka bir yerde yaşayanlar bu konuda ne kadar rahat olabilirler bilmiyorum” yorumunu yaptı.

  DÜNYA BASININDA BUGÜN ÖNE ÇIKAN MANŞETLER 

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

   

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı