GeriGündem İsrail elçisi Levy'e yumurtalı saldırı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  147
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

İsrail elçisi Levy'e yumurtalı saldırı

İsrail elçisi Levy'e yumurtalı saldırı
refid:12857209 ilişkili resim dosyası

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) rektörlüğünü ziyareti sirasında bir grup öğrenci tarafından proteto edildi. Yumurta atan öğrencilerle güvenlik görevlileri arasında arbede yaşandı. Levy, ziyareti gerçekleştirmeden üniversitedern ayrıldı. Levy, Karadeniz ziyaretinde dün de Rize Belediye Başkanı'nın sözleri üzerine hayal kırıklığına uğradığını açıklamıştı.

LEVY'YE YUMURTALI SALDIRI - WEB TV

LEVY'İN ZİYARETİNDEN FOTOĞRAFLAR

ERTUĞRUL ÖZKÖK: BELEDİYE DİPLOMASİSİ     

TRABZON VALİSİ'Nİ ZİYARET ETTİ

İsrail'in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy, Trabzon'un çok önemli potansiyellere sahip olduğunu, ülkesinden bölgeye gelen turistler açısından artan bir ilgi olduğunu söyledi.

Trabzon Valisi Recep Kızılcık'ı makamında ziyaret ederek bir süre görüşen Levy, yaptığı konuşmada, bölgeyi ilk kez ziyaret ettiğini belirterek, "Trabzon çok önemli potansiyellere sahip. İsrail halkının bölgeye çok büyük bir ilgisi bulunuyor. Ülkemizden buraya gelen turistler açısından artan bir ilgi var. Geçen yıl doğrudan uçuşlar yapıldı. Trabzon'a bu ilginin artacağı yönünde inancımız sonsuz" dedi.
Kentin tarihi önemi olduğunu, ayrıca sanat ve kültür açısından da çok önemli bir yere sahip bulunduğunu ifade eden Levy, ilde çok önemli sanatsal ve kültürel festivaller yapıldığını, bu festivallere kendilerinin de katıldığını, bundan sonra da katılmaya devam edeceklerini vurguladı.
Levy, bir basın mensubunun, "Dün Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ile yaptığı görüşmeyi nasıl değerlendirdiği" yönündeki sorusunu ise şöyle yanıtladı:

"Rize Belediye Başkanı ile bir görüşmem oldu. Kendisiyle İsraillilerin bu bölgeye olan ziyaretleriyle ilgili görüştük. Tabii bir şekilde hayal kırıklığına uğradım. Çünkü buraya gelen İsrailli turistlerin Rize'nin merkezini değil de çevreyi ziyaret ettiği yönünde bilgilendirmede bulundu. Ben bu şekilde turizmin cesaretlendirileceğine inanmıyorum. Ama İsrailli turistler bölgeye gelmeye devam edecektir."
Vali Kızılcık da bölgeye İsrailli turistlerin yoğun ilgisinin olduğunu ifade ederek, "İsrail'den bölgemize turizm akını var. Bu önümüzdeki günlerde devam edecektir" dedi.

Vali Kızılcık, konuşmaların ardından Büyükelçi Levy'e plaket takdim etti.

ÖĞRENCİLER YUMURTA ATTI

İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gaby Levy, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü ziyareti öncesinde öğrenciler bindiği minibüse yumurta attı.

KTÜ Öğrenci Kollektifi grubu mensubu yaklaşık 20 öğrenci, Rektörlük binası önüne gelen Levy’yi getiren minibüsü yumurta yağmuruna tuttu. Bu sırada üniversitenin özel güvenlik görevlileri öğrencilere müdahale etti. Özel güvenlikçiler ile öğrenciler arasında çıkan tekme- tokat arbedede bazı kişiler yumruklandı.

GÖRÜŞEMEDEN AYRILDI

Büyükelçi Levy’yi korumakla görevli Türk korumalar da şemsiye açarak minibüsü yumurtalı saldırıdan korumaya çalıştı. Öğrencilerin tepkileri üzerine İsrail Büyükelçisi minibüsten inmeden korumalarıyla birlikte rektörlük önünden ayrıldı.

Çevik Kuvvet ekiplerinin olay yerine gelmesiyle birlikte öğrenciler Rektörlük binası önünde oturma eylemi başlattı. ‘Çocuk katili İsrail’i üniversitemize istemiyoruz’, ‘Çocuk katilleri dışarı’ ve ‘Üniversiteler bizimdir’ sloganları atan eylemcilere müdahale eden polis bazı öğrencileri gözaltına aldı ve polis araçlarıyla emniyet götürdü.

ÖĞRENCİLER GÖZALTINDA

Olay yerinde oturma eylemi yapan öğrenciler, dağılmaları yönündeki talebi yerine getirmeyince, çevik kuvvet polisleri müdahalede bulundu ve öğrencileri gözaltına aldı.

"HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADIM"

İsrail’in Türkiye Büyükelçisi Gaby Levy, dün Rize Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı’nın dün kendisine karşı sergilediği tavır nedeniyle hayal kırıklığına uğradığını söyledi.

Büyükelçi Levy bu sabah Trabzon Valisi Recep Kızılcık’ı ziyaret etti. Vali Kızılcık, ziyaretin bölgeye olan yoğun İsrailli turist akınını ve ikili ilişkileri artıracağını umduğunu belirtti. Bölgeye ilk ziyareti olduğunu kaydeden Gaby Levy de, “Vatandaşlarımın Trabzon ve bölgeye artan bir ilgisi var. Geçen yıldan bu yana direkt uçuşlar gerçekleşiyor. Trabzon’a ilginin artacağı yönünde inancımız sonsuz. Kentin ileriye dönük plan ve programlarından etkilendim” diye konuştu.

Başkan, Buraya gelen İsrailli turistlerin Rize'nin merkezini değil de  çevreyi ziyaret ettiği yönünde bilgilendirmede bulundu. Ben bu şekilde turizmin  cesaretlendirileceğine inanmıyorum. Ama İsrailli turistler bölgeye gelmeye devam  edecektir."

"SÖZLERİM PLANLI DEĞİLDİ"

RİZE Belediye Başkanı AK Partili Halil Bakırcı, İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy ile dün yaptığı görüşme sırasında kullandığı ifadelerin karşılıklı sohbet sırasında geliştiğini, hazırlıklı veya planlı olmadığını söyledi. Başbakan Erdoğan’ın da telefonla aradığı Başkan Bakırcı’ya, Büyükelçi ile yaşadığı diyalogu sorduğu öğrenildi.

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Gaby Levy’in bugün Trabzon Valiliği’ni ziyareti sırasında “Rize Belediye Başkanın tavrından dolayı hayal kırıklığına uğradım” yönünde yaptığı açıklamaları değerlendiren Bakırcı, “İfadelerim karşılıklı sohbet sırasında gelişti. Hazırlıklı ve planlı değildi” dedi.

İSRAİLLİ KORUMA MAKAM ODASINA GİRDİ

Başkan Bakırcı, görüşme sırasında Büyükelçi’nin İsrailli korumasının makam odasına girdiğini de belirtti.

Bakırcı buna tepki göstererek, “Türk polis korumaları makam odasının giriş kapısında bekledi. Ama İsrailli koruma odaya girdi, ayakta bekledi. Nerede görülmüş böyle bir davranış? Bu nezaketsizliktir” dedi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN ARADI

Bu arada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da dün akşam telefonla aradığı Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı’ya, Büyükelçi Gaby Levy ile yaptığı görüşmeyi sorduğu öğrenildi. Bakırcı, Başbakan Erdoğan'ın herhangi bir değerlendirmede bulunup bulunmadığı konusunda ise açıklama yapmadı.

Erdoğan’ın 18 Aralık tarihinde Rize’ye geleceği ve burada açılışını yapacağı eğitim merkezi ve okullarla ilgili de Bakırcı’dan bilgi aldığı belirtildi.

İLK DEFA PROTESTO EDİLMİŞ

Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden İsrail Büyükelçisi Gaby Levy, bir soru üzerine KTÜ’de gerçekleşen protesto eylemi ile ilgili olarak değerlendirmede bulundu ve “Türkiye’deki 2 yıllık görevim süresince ilk kez böyle bir tepki ile karşılaştım. Ben demokratik bir ülkeden geliyorum. İnsanların fikirlerini ifade etmesi hakkıdır. Ama bu protestolar taşkınlığa ve bir saldırıya dönüştüğü zaman kabul edilebilir bir şey değil. Bugün üniversitede olan bir istisnadır. Bana da söylenen orada küçük bir öğrenci grubu olduğudur. Onun dışında çok güzel karşılandım” dedi.

Bir gazetecinin, “ABD Dışişleri Bakanı Clinton, Batı Şeria’da yeni yerleşim alanlarının meşru olmadığını söyledi. Aynı anda İsrail Genelkurmay Başkanı da Batı Şeria’da çok ciddi bir savaşın olacağını söyledi. Bu ne anlama geliyor?” sorusunu da yanıtlayan Levy şunları söyledi:

“Amerika her zaman bu yerleşim yerlerinin meşru olmadığını ifade etmiştir. Yerleşim konusunun barış dönemi sürecinde, Filistin ile yaptığımız görüşmeler sırasında gündeme alınması gerektiğini düşünüyorum. Yerleşim, güvenlik, sınır, göçmenler ve Kudüs konusunda masaya oturduğumuzda bu konuları görüşebiliriz. Bölgede savaş ya da bir vahşet konusu söz konusu olursa eğer, 1'inci ve 2'inci intifadada bu sıkıntıları geçirdik. Ne gibi başarılar elde edildi bu iki olayda? Bu iki olayın sonunda barışı elde edemedik. Böyle bir 3'üncü yaklaşım daha kötüye götürür. Her iki tarafta da ölümler olacaktır. Ne için olacaktır? Masaya oturalım. Sonunda bir şekilde anlaşmaya varılacağına ve daha sonra da barışa ulaşılacağına inanıyorum.”

TÜRKİYE'DE TOPRAK ALMA YOK

İsraillilerin Türkiye’de toprak alımları ile ilgili soruya da Büyükelçi Levy, “Tamamen asılsız olduğunu düşünüyorum. Çünkü özellikle GAP projesi sırasında orada çalışan Türk firmalar ile ortaklık kurmak için İsrailli firmalar gelmişti. Ancak daha sonra proje durdurulduğu zaman bu firmalar tekrar geri döndü. Ben hiçbir İsraillinin Türkiye’de toprak aldığını düşünmüyorum. Böyle bir şey olmadığına inanıyorum” yanıtını verdi.

Büyükelçi Levy, İran’dan gelip Türkiye üzerinden Suriye ve Hizbullah’a giden silahlarla ilgili biri soru üzerine de Türk hükümeti ile uyumlu çalıştıklarını söyledi.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle