Gündem Haberleri

  İsrail’e: Özür dile dost kal

  Hürriyet Haber
  14.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Gazze Şeridi’ni denetimi altında tutan Hamas’ı “terörist bir örgüt” olarak görmediği yönünde röportaj verdiği ABD’nin PBS Televizyonu’nun ünlü sunucusu Charlie Rose, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’yla da konuştu.

  İsrail ile normal ilişkilere geri dönmek için, İsrail’in Mavi Marmara gemisi baskınında 8’i Türk 9 sivili öldürmesi dolayısıyla özür dilemesi ve tazminat ödemesi gerektiğini yineleyen Davutoğlu, “Doğu Akdeniz hiçbir ülkenin malı değil, hiçbir ülkenin uluslararası sularda sivilleri öldürmeye hakkı yoktur. Eğer dostsak, dostlar özür dilemelidir. İsrail, hatasını kabul ettiğinde dostumuz olmaya devam edecek” dedi.
  Ders alsınlar
  Davutoğlu, Türkiye’nin, halk hareketlerine sahne olan Arap ülkelerine, demokrasiye geçiş konusunda “model” olup olamayacağı tartışmalarıyla ilgili olarak, “Deneyimlerimizi tabii ki hiçbir ülkeye empoze edemeyiz, ama bölgedeki dost ülkeler bu deneyimlerimizden ders alabilirler” dedi. Otokratik rejimlerin, statükolarını meşru kılmak için, “Biz kalmalıyız, çünkü İsrail’le savaşıyoruz”, “biz gider, demokrasi gelirse kaos oluşabilir” ve “radikalizm artar” şeklinde 3 argüman kullandıklarını belirten Davutoğlu, ancak Türkiye’de demokrasinin kaos ve radikalizm üretmediğine, istikrar, ekonomik kalkınma ve çok daha fazla aktif bir dış politika getirdiğine dikkati çekti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı