Gündem Haberleri

  İsrail donanması: Mavi Marmara’dan ders aldık

  Hürriyet Planet
  31.05.2011 - 12:31 | Son Güncelleme:

  İsrail Radyosu’nda dün, İsrail donanma güçlerinin, Haziran’ın üçüncü haftasında yola çıkması beklenen Gazze filosu için hazırlık yaptığını bildirdi.

  Radyonun haberinde donanma güçlerinin 9 Türk'ün öldürüldüğü kanlı Mavi Marmara baskınından çıkarılan dersleri değerlendirmekte olduğu ifade edildi.

   

  Haaretz gazetesi ise İsrail donanmasının, ikinci filoyu “engellemeye hazırlandığı”nı belirterek bu amaçla gerçekleştirilen tatbikatlara dikkat çekti. Gazete donanmanın “isyan kontrolüne yönelik önlemlere odaklandığı”nı ifade ederken Başbakan Binyamin Netanyahu’nun, filonun “diplomatik yollardan” önlenmesini tercih ettiği açıklamasına vurgu yaptı.

   

  Gazetede, “İsrail, filoyu önlemek için diplomatik girişimi tercih ettiğini söylerken Netanyahu’nun, gerekirse donanmanın emirlerine itaat etmeyenlere kalkanlara güç kullanılacağını söylediği” ifade edildi.

   

  Haberde, “İsrail donanması, filoya katılmayı planlayan çok sayıda (15) geminin takviye gerektireceği varsayımıyla gemilere el koyma tatbikatları yaptı ve yedek muharip personelini harekete geçirdi. Hazırlıkları, büyük ölçüde açık iletişim ve internet sitelerine dayalı istihbarat gözetimi de içeriyor. Donanma, güce sadece son çare olarak başvuracaklarını söyleyerek bu defa isyan kontrolü önlemlerine odaklanıyor” denildi.

   

  Haaretz, İsrailli savunma kaynaklarının, filoyu iptal edecek bir anlaşmanın dışında “gemilere ve protestoculara güçle el koymanın alternatifinin bulunmadığı”nı söylediklerine de işaret etti.

   

  Öte yandan Jerusalem Post’un haberine göre Pazar gecesi İsrail’in Kanal 2 televizyonuna konuşan İHH Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, yeni filoda 15 kadar gemi ve 1500 yolcu olacağını belirtti.

   

  Oruç, İsrailli yetkililere diledikleri uluslararası kurum aracılığıyla filodaki gemiler ve yolcular hakkında inceleme yapma çağrısı yaptı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı