Gündem Haberleri

  İsrail’den jumbo ile 7 prefabrik

  Uğur ERGAN / ANKARA
  27.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dışişleri Bakanlığı’nın yardımları kabul edilecek ülkeler listesine dahil etmesi üzerine İsrail, Boeing 747 tipi sivil bir uçakla 7 prefabrik ev gönderdi.

  İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman, “İstedikleri, talep ettikleri mümkün olan her şeyi sağlayacağımızı söyledik, burada siyasi-diplomatik ilişkiler ile doğal afeti birbirine karıştırmıyoruz” dedi.

  TÜRKİYE’nin Van depremi nedeniyle yurtdışından yardım almayı uygun bulması üzerine İsrail, Boeing 747 tipi sivil bir uçakla 7 prefabrik ev gönderdi. Dışişleri Bakanlığı’nın yardımları kabul edilecek ülkeler listesine İsrail’i de dahil etmesi üzerine İsrail Savunma Bakanlığı, Ankara Büyükelçiliği’nde görevli katip düzeyindeki diplomatla irtibata geçti. Ankara ile Tel Aviv arasında irtibatın sağlanmasından sonra İsrail, her birinde çok sayıda insanın barınabileceği, her türlü donanıma sahip 7 prefabrik evi Türkiye’ye gönderdi.
  Askeri uçuşlara kapalı
  Mavi Marmara krizinden sonra Türkiye, İsrail’e askeri amaçlı uçuş için hava sahasını kapadığından prefabrik evlerin sivil bir jumbo jetle gönderildiği belirtildi. İsrailli yetkililer, İsrail ile Türkiye arasında yardım taşıyan birkaç uçuşun daha yapılabileceğini, Türkiye’den talep gelmesi halinde kurtarma ekibi de gönderileceğini söylediler. İsrail’in Türkiye’ye yardım göndermesinin iki ülke arasındaki ilişkileri yeniden düzeltebileceği yorumlarını iki taraf diplomatları, “Şu an için çok iyimser görüş” diye değerlendirdiler. Türk diplomatik kaynaklar, “İsrail yardım etti diye Türkiye’nin Mavi Marmara ile ilgili taleplerinden vazgeçmese sözkonusu olamaz. İki ayrı şeyi birbiriyle karşılaştırmamak ve karıştırmamak gerekir” dediler.
  Lieberman: Ayrı tutuyoruz
  İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, Türkiye’ye prefabrik ev yollamalarıyla ilgili olarak, “İstedikleri, talep ettikleri mümkün olan her şeyi sağlayacağımızı söyledik, burada siyasi-diplomatik ilişkiler ile doğal afeti birbirine karıştırmıyoruz. İkisini kesinlikle ayrı tutuyoruz” dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı